avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1907 soluții astăzi
Forum Activitate alinnicolae

Activitate alinnicolae

Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
In concluzie ,dupa parerea dumneavoastra , nu este nicio problema daca am semnat aceste clauze dar in urma disponibilizarii ma angajez pe un alt post la o firma concurenta?am scapat de clauza de neconcurenta deci ma pot angaja cat despre confidentialitate cum poate demonstra fostul angajator ca am incalcat confidentialitatea informatiilor daca si noul angajator are acelasi domeniu de activitatea , produce si comercializeaza acelasi gen de produse si mi-a oferit locul de munca tocmai pentru experienta in domeniu?e o incalcare a confidentialitatii daca imi pun la bataie experienta capatata la vechiul loc de munca?
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
dar in cazul clauzei de confidentialitate?la fel semnata
Răspuns la discuția Clauza de neconcurenta
deci m-am scos din treaba asta si nu trebuie sa ma tem de aceasta clauza pentru ca mi-a incetat contractul de munca pentru motive care nu tin de persoana mea , dar ce fac cu situatia in sine , faptul ca m-am trezit cu o hartie semnata de comun acord cu angajatorul prin care am convenit niste clauze care nu au fost atasate contractului meu de munca printrun act aditional ,acesta clauza nu exista prevazuta in contractul meu de munca ci a ramas la nivelul de hartie semnata de mine pe care fostul angajator o tine intrun sertar si de existenta careia se foloseste pentru a-mi aduce aminte din cand in cand ca daca plec la concurenta sunt bun de plata catre el cu o suma enorm de mare chiar daca , considerand ca acea hartie este legala , el nu si-a indeplinit obligatiile fata de mine asa cum erau prevazute in clauza.
Hartia a fost semnata sub forma unui act aditional la contract acum aproape 2 ani dar acest act aditional la contractul meu nu exista , pe cartea de munca nu a aparut inregistrat niciun aditional la contractul de munca.Banuiesc ca trebuie ca aceste acte aditionale trebuiesc legalizate cumva, trebuie sa pui baza pe o hartie pe care o semnezi de bunacredinta cu angajatorul si in care se stipuleaza niste clauze la contractul de munca...hartia a fost un act aditional la contract , dar el nu exista
Buna seara,
Acum mai bine de o luna am fost concediat pe motive ce nu tin de persoana angajatului de la fostul loc de munca prin restructurarea postului.Am incheiat socotelile dupa ce mi-am luat toate documentele de la angajator la care nu avusesem acces timp de 3 ani pentru ca nu dorise sa-mi dea exemplarele din actele aditionale la contractul de munca si am constatat ca actul aditional prin care se stipula clauza de neconcurenta pe care o semnasem nu era inregistrat la ITM , nici macar nu exista decat in sertarul sefului si folosea hartia semnata de mine ca motiv de amenintare ,ca daca ma angajez la concurenta o sa fie rau pentru mine pentru ca va trebui sa-i dau lui o suma foarte mare de bani stipulata in hartiile pe care le semnase.
Intrebarea mea este daca aceasta hartie semnata de mine cu toata increderea si seriozitatea acordata angajatorului in momentul semnarii acestui act aditional care nu a fost inregistrat la ITM si nu exista decat ca motiv de santaj in biroul fostului angajator pentru ca el nu mi-a platit nici indemanizatia lunara prevazuta timp de doi ani in hartia semnata de mine , daca aceasta hartie are vreun efect legal asupra mea in cazul in care ma angajez la concurenta care mi-a oferit ulterior un loc de munca?Ma pot trezi ca trebuie sa platesc angajatorului suma enorma stipulata in acea hartie semnata de mine dar pe care angajatorul nu a inclus-o in contractul meu de munca desi asa stabilisem de ambele parti?
Pe alta parte stiu ca aceasta clauza de neconcurenta isi inceteaza efectul daca angajatul a fost concediat pe motive ce nu tin de persoana angajatului , cum este in cazul meu restructurare de post .Gresesc cumva ?
Va multumesc anticipat pentru un raspuns prompt,
aseara seful m-a anuntat ca nu vrea sa ma mai vada mi-a cerut sa-mi dau demisia si ca-mi da bonus 3 salarii.Am refuzat si i-am comunicat sa ma dea afara cu ce crede el ca eu demisia nu mi-o dau.S-a gandit ce s-a gandit peste noapte si de dimineata mi-a inmanat o decizie de concediere pe motiv de restructurare de post.
Am semnat de primire si dupa ceva timp am observat ca era oricum intocmita pe genunchi..preavizul meu incepea cu 2 zile in urma cand eram oricum in concediu medical.Legal cred ca actul e nul si ca daca-l contest prin instanta sau la ITM am toate sansele sa anulez decizia de concediere.I-am adus la cunostinta ca mi-a prezentat un act semnat si stampilat de firma care nu este intocmit legal si ca m-a bagat in preaviz in timpul concediului medical incalcand Codul Muncii si s-a inmuiat la negocieri cu mine ,sa ma mai gandesc , sa iau banii, etc .
Intrebarea mea este :desfiintarea unui post se poate face asa peste noapte adica de aseara pana exact azi dimineata?Nu are si el obligatia de a anunta cu cateva zile inainte niste institutii ale statului?Cum a facut el restructurarea in 10 ore nocturne?Ce lege mentioneaza aceste termene de anuntare a desfiintari postului?
Răspuns la discuția CCM la nivel de ramura economica
Industrie alimentara
Unde pot sa aflu daca societatea unde lucrez a incheiat un contract colectiv de munca la nivel de ramura si daca pot beneficia de salarii compensatorii daca sunt disponibilizat?De la ei nu pot afla nimic, este un mare circ si daca cer o adeverinta...
Salutare tuturor,
Problema mea a inceput cu un concediu medical timp in care patronul societatii unde lucrez m-a sunat si m-a amenintat ca daca nu ma intorc la serviciu ma va da afara.Anuntasem telefonic pe directorul punctului de lucru unde unde eu lucrez din prima zi a concediului de problema de sanatate aparuta si de perioada in care voi lipsi delegand intre timp sarcinile mele colegilor de birou pentru a nu deranja cumva activitatea la locul de munca.La amenintarile patronului am raspuns cu refuzul meu de a ma intoarce la locul de munca pana la incheierea concediului medical fiind si foarte bolnav.Mi-a trantit telefonul si mi-a zis ca nu mai avem ce sa discutam.Colegii de serviciu ma anuntau ca domnul director a venit la serviciu si a anuntat ca eu nu mai sunt angajat al societatii si ca cineva va veni sa-mi preia sarcinile.Conducerea a refuzat categoric sa-mi raspunda la telefoanele prin care incercam sa inteleg ce s-a intamplat de se reactioneaza in acel fel.M-am prezentat la serviciu inainte de expirarea concediului medical cu documentul justificativ si cu diverse analize care sa demonstreze ca sunt intadevar bolnav iar directorul punctului de lucru m-a presat sa i le dau pentru a le duce la sediu.Am stat la serviciu program normal, m-am pontat iar la plecare am trimis e-mail conducerii prin care le aduceam la cunostinta ca ma voi intoarce la lucru in ziua urmatoare concediului medical.
Si asa am facut numai ca surpriza : la poarta m-a intampinat portarul care mi-=a spus ca am interdictie sa intru in firma cu ordin de la sefie .L-am luat la rost pe acesta sa-mi prezinte un documnet prin care e specificat acest lucru ca nu pot sa plec de la poarta firmei ca-mi zice un nene asa ca-i vine lui ca nu pot sa intru la locul de munca.Acesta l-a sunat pe director si am cerut sa vb cu el despre interdictia de a intra in firma si mai ales sa-mi dea scris ca nu am voie pentru ca acesta este un abuz.Bineinteles ca a refuzat dar m-a invitat la sediu sa discut cu el a doua zi de desfacerea contractului de munca cu justificarea ca "nu am venit la munca atunci cand a cerut el, mort sau bolnav cum eram" ca si alti angajati au fost bolnavi cu febra 40 dar au plecat acasa doar pentru ca au fost ei milostivi .Am plecat fara sorti de izbanda iar pe drum am fost sunat din nou de director care m-a invitat sa merg la el sa discutam in cateva ore.Asta am facut iar acolo mi-a cerut sa-mi dau demisia cu promisiunea a 3 salarii sau m-a amenintat cu restructurarea postului.Am refuzat demisia categoric , am cerut sa ma intorc la serviciu pana in momentul cand va lua decizia in ceea ce ma priveste si l-am avertizat ca voi apela la serviciul unui avocat pentru acest abuz.
Maine voi merge din nou la serviciu dar cu siguranta nu voi avea acces cu ordin de la "sefie " si ma gandesc sa fac plangere la ITM pentru ca sigur se va folosi de acest lucru pentru a ma considera absent nemotivat desi am fost filmat de camere si am avut martori colegii de serviciu ca am mers la serviciu.Ce ma sfatuiti ?Cum sa procedez ?Voi refuza categoric demisia dar ma gandesc ce poate sa-i treaca prin cap ca sa ma dea afara abuziv.
Va multumesc pentru raspunsuri!