avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters220240

Activitate ContSters220240

Răspuns la discuția Plata salariului pe card
Care este procedura de renuntare la card? Se face o cerere angajatorului sau bancii?
Răspuns la discuția Plata salariului pe card
Are dreptul angajatul sa renunte la card si sa solicite salariul cash, chiar daca ani de zile a avut card?

Are voie angajaturul (directorul) unei unitati de invatamant de stat sa considere zilele in care s-au suspendat cursurile, din cauza zapezilor, zile de concediu de odihna?

Precizez ca profesorul nu a facut cerere sa stea in concediu de odihna, si nici nu are dreptul un cadru didactic sa-si ia zile de concediu de odihna decat in perioada vacantelor, cf. Legii nr. 1/2011. In Ordinul MECT , recuperarea materiei pierdute se realizeaza pana la sfarsitul anului scolar in curs.

Va multumesc.

Răspuns la discuția 2 contracte de munca
Iti mai poti pastra locul de munca la stat daca faci detasare catre o institutie particulara acreditata?
Răspuns la discuția 2 contracte de munca
Va multumesc pentru raspunsuri.
Sa inteleg ca nu am dreptul nici la o detasare in interesul invatamantului?

Ambele functii sunt de profesor.
1. Conform legilor in vigoare am dreptul sa am doua locuri de munca?
Se pot opera acestea in cartea de munca?

2. Pentru sistemul de invatamant, am voie sa fac un transfer de la stat (titular) la invatamantul particular?

Va multumesc
Răspuns la discuția succesiune
Probabil "adeverinta" nu este cuvantul potrivit in acest context. Cert e ca mama nu are un certificat de unic succesor sau de mostenitor. Noi copiii am dat declaratii pe proprie raspundere, acesta fiind singurul act care ne apartine in momentul de fata (declaratiile sunt incheiat in dublu exemplar).

Mama a ridicat venitul din dividentele tatalui.

In privinta cotelor mentionate trebuie sa va mai documentati. E simplu. Toate bunurile apartineau tatalui si mamei. Dupa decesul tatalui, mama oricum avea jumatate din avere. Cealalta jumatate a tatalui se imparte in doua parti egale - pentru sotie si pentru toti copiii. Asta inseamna 3/4 din avere revine mamei si 1/4 se imparte copiilor in mod egal.

Dar nu asta e important. Cineva de aici m-a lamurit foarte bine. Mama trebuie sa mearga la notar si sa solicite certificat de mostenitor.



Intrebarea mea era: cam cat o costa pe mama aceasta procedura - in conditiile in care au trecut 12 ani de la deces?

Dna mirela741 mi-ati raspuns:"Pentru dezabterea suplimetului nu vi se poate spune o suma deoaerece pe imobile aceasta se calculeaza la valoare de expertiza a bunului imobil din expertiza imobiliara pentru uzul notarilor, care se face in functie de zona, stare imobil, anul construirii."

Multumesc.


Răspuns la discuția succesiune
Va multumesc pentru interesul de a-mi raspunde. Trebuie sa va asigur verbal ca notarul la care am apelat este foarte bun si nu ne-a pacalit cu nimic. Este o procedura care se poate face pentru un banal act de actionar. Este foarte clar, cu 200-300 ron , in anul 2008 nu se putea face o succesiune completa, in conditiile in care trecusera 8 ani de la deces (si se stie foarte bine ca daca nu faci o succesiune in primele 6 luni de la deces, apoi esti nevoit sa platesti taxe mai mari si impozit, in functie de anii care au trecut de la deces si de valoarea totala a bunurilor).

Mama a primit doar o adeverinta in care se specifica faptul ca cei 2 copii au renuntat la ¼ din toata averea (care li se cuvenea dupa decesul tatalui ¼ / 2), in favoarea ei si care ii dadea dreptul sa vanda dividentele si asta a si facut. Nu are certificat de mostenitor.

Acum de ce am intrebat cam cat costa eliberarea certificatului de mostenitor?... Ne-am hotarat sa dam masina la remat, insa talonul este inca pe numele tatalui, deci nu stiu daca este nevoie sa schimbam talonul sau este nevoie doar sa demonstreze mama cu acest certificat de mostenitor.
Multumesc kryket ca mi-ati impartasit din experienta Dvs. . Sa inteleg ca vom alerga mult pentru un vocher de 3800,00 ron....


Răspuns la discuția talon pierdut
Daca hotaram sa dam masina la programul rabla, mai este nevoie de un talon pentru masina sau este de ajuns certificatul de mostenitor si cartea masinii?
Răspuns la discuția succesiune
Stiti sa-mi spuneti, va rog, cam cat costa eliberarea certificatul de mostenitor pentru mama?
Nu cumva costul acestui certificat este in functie de valoarea bunurilor?