avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate tiganilaalina

Activitate tiganilaalina

BUNA ZIUA.Am si eu doua intrebari:
1. o societate neplatitoare de tva pana la 31.12.2011 si devenita platitoare din 01.01.2012- nu are posibilitate sa mareasca preturile de vanzare.ce fac in cazul acesta daca adaosul comercial este mai mic decat valoarea tva aferenta stocului de la 31.12.2011?

2.o sc are achizitionat un autoturism din 2009, cu tva. societatea vrea sa vanda autoturismul unei persoane fizice.ce se intampla cu tva, care s-a inregistrat la achizitionare,.autoturismul s-a amortizat partial. cu ce valoare este mai bine sa-l vanda?
Discuție declaratii
ce declaratii se depun pentru o intreprindere individuala si care este termenul?dar pentru o intreprindere familiara?
multumesc anticipat
buna ziua. vreau sa aflu care este salariu si ce sporuri se platesc pentru o persoana care lucreaza numai noaptea de la ora 22 la ora 06 , doar vineri, sambata si duminica, restul zilelor fiind liber? va multumesc anticipat
Răspuns la discuția despre revisal
buna ziua.am gresit eu .scuze vroiam sa intreb daca pot face modificare prin acte aditionale la salarii de la 700 lei la 670 lei?multumesc anticipat
Răspuns la discuția despre revisal
multumesc din suflet
Discuție despre revisal
buna ziua. pot sa fac acte aditionale de micsorare salarii :de la 670 la 600 lei si de la 770 la 720 lei?acestea se transmit in revisal?cum?
concediile fara plata din luna ale salariatiilor se transmit in revisal?cum
orele suplimentare lucrate se transmit lunar in revisal? cum?
pot sa acord mai putine tichete de masa salariatilor?
VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA DORESC O ZI BUNA
Răspuns la discuția impozit pe dividente
cam la ce suma sa ma astept daca este vorba de amenda?
buna seara.in anul 2011 am platit in fiecare luna impozit pe dividente aferente anului 2010 fara sa fac vreo declaratie. am inteles ca tb sa fac declaratia 100 la 3 luni si sa declar acel impozit pe care l-am platit. daca nu am declarat ci doar am platit, ce pot sa fac acum? pot sa declar in declaratia 100 din decembrie tot impozitul pe dividente platit si nedeclarat? multumesc anticipat
Răspuns la discuția anexa 26 somaj
multumesc mult de tot. o zi buna
Discuție anexa 26 somaj
buna seara.am de completat anexa 26 pt somaj si totodata cateva nelamuriri:
- la coloana 6, se trece contributia angajator doar pt salariatul in cauza sau pt toti?
- la coloana 8 se trece nr declaratiei 112?
-perioada de concedii medicale se mai trece in tabel sau doar pe verso la perioade de suspendare?
Multumesc anticipat.Va rog sa intelegeti.........sunt incepatoare.