avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Activitate akustic

Activitate akustic

Buna ziua,am si eu o urgenta si v-as ruga sa-mi raspundeti cat se poate de repede.in anul 2008 am facut un credit auto cu brd-ul in care am platit timp de 3 ani de zile rata de 500 ron.in anul 2010 am avut niste probleme personale..nu am platit 3 luni si au vrut sa-mi i-a masina insa fiind angajat am fost de acord sa-mi faca proprire din salariu pana la 300 ron rata lunara.in 2011 am fost dat afara de la locul de munca..unde pe o perioada de 4-5 luni.am lucrat la negru unde am putut plati eu cei 300 ron.apoi nu am mai gasit de munk si am ramas iar in urma.cu 5 luni de 300 ron.astazi am primit un plic de executare silita toata suma care o mai am de platit la masina 280 de mil.plus cheltuieli judecatoresti ajungand la 330 de mil.in prezent nu lucrez cu carte de munca insa as putea plati in continuare suma de 500 ron..in fiecare luna..masina acum nu mai este pe numele meu este pe societate iar pe societatea respectiva este sotia mea trecuta cu acte in regula ca asociat unic si eu ca administrator.in acte masina apartine firmei care face taximetrie .respectiv firma mea si a sotiei.nu avem alte bunuri sau imobile pe numele nostru.in acest caz cum pot ajunge la o intelegere sau daca se mai poate face ceva?va rog sa-mi raspundeti cat se poate de urgent.
Buna ziua,
De curand m-am casatorit si mi-am schimbat domiciliul unde locuiam pe cel al sotiei.Am o masina pe numele meu inscrisa pe carte si certificat pe adresa veche.As vrea sa o pun putin la munk sa fac taximetrie cu ea,insa dupa ce am tiplat-o si am fost si la RAR mi-a dat acel certificat ,am schimbat si buletinul de pe adresa veche pe cea noua am intampinat o problema legata la politie de care trebuia sa depun certificatul de inmatriculare auto si cartea pentru schimbarea de culoare si depunere acte pentru licenta primarie.Acolo m-i s-a spun ca trebuie si cartea si certificatuls chimbat pe noua adresa si un aviz de la impozite ca nu am datorii nici pe adresa veche si nici pe cea noua.pe cea noua nu sunt datorii insa pe cea veche am 15 mil.vechi(amenzi,din care 3 mil.impozit auto)pot face ceva in aceest sens sa nu platesc acum aceste amenzi?pot s-o trec pe numele sotiei?sau nu styu ,va rog sa imi dati un sfat deoarece nu dispuna cum de banutii acestya si as vrea sa platesc peste 2-3 luni aceasta suma.va multumesc.
ok.si daca ma concediaza ...de ce mai dispun?dipun totusi de somaj?si cum ma poate concedia ,in ce conditii? sau cum vor face asta daca contractul meu este pe durata nedeterminata?
dar acel angajator de al primul loc de munk (cel de 6 ani).este obligat sa-mi de-a adeverinta ca s-a depus timp de 6 ani cat am lucrat la somaj ?sau se i-a in considerare doar ultimul loc de munk?ce imi pot face daca eu totusi nu semnez sa plek la cealalta firma ?ma pot da afara cu disciplina la locul de munk?sau nu ma pot concedia si sunt obligati sa ma plateasca?
daca in perioada aceasta timp de o luna cu transfer la cealalta firma cu toate ca eu nu as vrea acolo ,dupa 6 ani. probabil a cotizat firma la somaj,.dupa ce se termina aceasta luna adik contractul semnat de mine voi mai lua somaj?de ce ma transfera la alta firma si nu imi dau somaj direct de la firma unde am 6 ani!!ei nu sunt in faliment insa au spus ca nu mai au nevoie de mine.ce sa fac?
Buna ziua,
Am aflat acum 3 saptamani ca in cel mult o luna de zile sa imi caut un alt loc de munca.Firma la care lucrez se ocupa cu electricieni navali si lucrez aici de 6 ani cu contract pe durata nedeterminata.Astazi mi-au spus ca ma vor transfera la o alta firma patronata de director cu o alta denumire dar tot cu electricieni navali insa de data aceasta cu contract pe o perioada determinata (1 luna).Voi fi recunascator daca ma ajuti sa-mi spune-ti daca nu semnez acest contract de transfer sau ce este ce se poate intampla?daca ma mut la firma cealalta dupa ink o luna de munk mai iau somaj sau il pierd?ei sunt obligati sa ma tine la munk acolo conforn contractului pe durata nedeterminata?
Răspuns la discuția retrocedare teren
unde gasesc acest act?unde sa fac intrebari?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in ceea ce priveste problema ce ma leaga in ultima vreme.
Am aflat in ultimul timp de un teren ce se afla in jud.Iasi sat Bivolari ceea ce a fost al strabunicului meu care a avut 2 copiii.Unul din ei a decedat si celalalt este bunicul meu care este inca in viata.Eu sunt din Galati am fost la primaria Bivolari si au cautat actele de proprietate a terenului si inca este pe numele starbunicului meu.Am fost si la Iasi si cei de acolo mi-au spus ca datorita faptului ca nimeni nu s-a mai interesat de acest teren de 5-6 ani acel teren nu mai poate fi al strabunicului meu sau prin mostenire bunicului meu ci al statului.Ma puteti ajuta in aceasta problema cum mai pot revendica acel teren ?si daca mai exista o sansa si care ar fi urmatorul pas?va multumesc!