avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate katoxy

Activitate katoxy

Este legala aceasta taxa sau este un abuz ?



Gabrielle Monique a scris:

Contributia pentru cogenerarea de inalta eficienta este reglementata prin Ordinul 12 din 25 februarie 2011, emis de Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei, a fost stabilita la valoarea de 0,02294 lei/kwh (inclusiv TVA) si a intrat in vigoare la data de 1 aprilie 2011. Calculul acesteia se face prin inmultirea valorii unitare a contributiei ( lei/kWh) cu cantitatea de energie electrica activa ( kWh) facturata, respectiv consumata .
Toti cei care avem incheiate contracte de furnizare a energiei electrice suntem obligati la plata acestei contributii.


Am avut aceeasi problema. Se pare ca exista in contract o clauza ca in momentul in care masina este ridicata , firma de leasing o va vinda iar diferenta pana la valoarea masinii cumparate sa fie achitata in continuare de catre cumparatorul initial. Acum nu mise pare normal sa esiste o clauza de acest gen . Intrebare: daca atac clauza in instanta am sanse de izbanda?
Firma in cauza este [editat]. Cumparatorul mi se pare nu este protejat in nici un fel de aceste practici.
va multumesc.
Daca nu in instanta atunci la CEDO?
Multumesc.
Preavizul este calculat ca zile calendaristice sau lucratoare//?