avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters220737

Activitate ContSters220737

Răspuns la discuția Recalculare vechime in munca
Asa este,,orice as face tot asa ramane dar stau si ma intreb :nu exista o lege pentru a reglementa felul de rezolvare al cererilor si solicitarilor depuse de acesti ,, sarmani" oameni care nu sant pensionari de alte categorii mai ,,luxsoase" si vor sa castige cei de drept al lor,putin asa cum le este dat de drept ,dupa o viata muncita in diferite conditii.
Buna ziua.Sant pensionar(am 62 ani) pe caz de boala si am depus in 30 Mai 2017 o cerere de recalculare vechime in munca depunand in acest sens o Sentinta ramasa definitiva (care prevede o perioada de 2 ani si 6 luni vechime in campul muncii) si deasemenea o adeverinta privind munca in conditii deosebite pe o perioada de 10 ani.La intrebarea mea cand voi primi noua Decizie de pensie,mi sa raspuns ca cererea mea va fi rezolvata la anul urmator(2018),acum se rezolva cererile de recalculare de anul trecut (2016).Cu respect ,rog un raspuns privind termenul legal de solutionare al cererii mele si ce pot face eu mai departe sau trebuie sa astept pana la anul (2018) ?Multumesc anticipat.Cu multa stima.
Multumesc pentru raspunsul dvs.Am sa merg la primar sa vad ce raspuns primesc.Sanatate si numai de bine va doresc.
Buna seara.Am postat la sectiunea gresita intrebarea sau nu exista raspuns pentru situatia cu nucul de 20 metri de langa casa mea,?
Buna seara.Vecinul meu are un nuc plantat(cu 15-18 ani in urma) la 2,5 m de locuinta mea.Nucul are o coroana foarte mare ce se intinde peste acoperisul de tigla al casei mele.Anul trecut cand am sapat in curte langa pivnita casei,canal adanc de 1 metru pentru teava de apa rece de la boiler ,am dat de radacinile nucului (nefiind alt copac in apropiere)care au trecut prin fundatia casei(sau pe sub fundatie).Vecinul nefiind acasa,eu am terminat lucrarea cu teava de apa iar cand sa intors vecinul i-am explicat problema cu nucul,ca trebuie taiat ca o sa-mi crape fundatia la casa.Tigle sparte de crengile nucului cand sufla vantul,iar toamna cand incep sa cada nucile(nuci foarte mari,aproape cat un ou de gaina),parca sant sub bombardamentNu pot sa-l conving pe cai amiabile sa taie nucul sub nici o forma.
Rog un sfat , ce pot face pentru a rezolva aceasta problema cu nucul vecinului.Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Adresa propietar dupa nr.top CF.
Multumesc pentru raspunsul dvs. la intrebarea mea .La multi ani si un An nou cu sanatate si inpliniri !
Buna seara.Rog un raspuns in cea ce ma priveste referitor la adresa propietarului.Am un teren extravilan pe care il folosesc si platesc taxe de peste 35 de ani.Anul acesta am vrut sa vand terenul si in momentul cand am primit extrasul de C.F ,am observat ca mai exista o persoana cu cota de 4/8 propietate pe acest teren.Nu cunosc aceasta persoana, care nu a platit nici o taxa pana in prezent pe acest teren dupa cum reiese din evidenta de la Registrul Agricol al Primariei.Dupa cum reiese din extrasul de CF propietarul respectiv (cota 4/8) a dobandit dreptul de propietate prin succesiune la data de 01/01/1891 iar cei de la Cartea Funciara mi-au spus ca nu mai detin evidenta din acea perioada.Intrebarea mea este;
-prin ce metoda pot gasi adresa propietarului(care sigur este decedat) sau cum pot radia dreptul de propietate al aceste-i persoane in favoarea mea,eu cel care am folosit si achitat taxele pe acest teren la fel si parintii mei cat au fost in viata.Multumesc anticipat.
Multumesc pentru raspuns.Cu multa stima d-na Gabriela Pantu.
O complectare la mesajul anterior.Firma la care am lucrat in perioada respectiva este dizolvata.De la lichidatorul judiciar nu am primit nici un raspuns la cererea mea privind operare grupa in cartea de munca pentru perioada repectiva desi mi sa retinut CAS ptr. perioada la care fac referire.Multumesc ptr.intelegere.Stima
Buna ziua.Detinatorul de arhiva(firma privata)la cererea mea, mi-a eliberat o adeverinta pentru perioada solicitata (1991-2001) din care reiese ca in aceasta perioada am beneficiat de spor de munca in conditii deosebite de munca.Intrucat in aceasta periada(1991-2001) am inscris in Cartea de Munca gr.a II a de munca perioada de 4 ani si 4 luni,ma pot folosi de aceasta adeverinta eliberata de detinat.de arhiva pentru a obtine grupa a II a de munca pentru toata perioada(1991-2001) ?Rog un raspuns.
Multumes pentru raspunsul anterior.