avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate crina67

Activitate crina67

Răspuns la discuția Placute de inmatriculare auto
problema este caci actele sunt la cel la care am vindut masina,mai putin talonul care este retinut de rar,si avem si un contract facut acum 5 ani la un birou de vinzari auto,care stiu ca i valabil doar o luna...omul dorea o copie dupa buletin si prin anumite cai sa si recupereze talonul ,nicidecum sa treaca masina pe numele lui si sa mi platesca restanta de impozit care se ridica la peste 4000ron...va multumesc
buna seara..am o nelamurire daca ma puteti ajuta va rog..am vindut o masina acum 5 ani ,in 2008,noul propietar nu s a prezentat dupa o luna sa perfectam actele si nici nu am mai dat de el pina in mai anul acesta,spunindu mi ca are talonul retinut ptr defectiuni tehnice.am vazut unde sta si ulterior l am anuntat ca o s ai iau nr de inmatriculare ptr a radia masina,nr doresc sa le pastrez..mentionez ca de 5 ani platesc impozit pe masina respectiva care este inca pe numele meu in valoare de 980 ron pe an ,si respectivul mi a facut plingere penala ptr furt find citat ca invinuit la politie...respectivul m a cautat dupa 5 ani avind talonul retinut si spera sa obtina o copie dupa buletin ptr a putea scoate talonul de la rar nicidecum sa doreasca sa perfectam actele..pot fi acuzat de furt?ce trebuie sa fac?..va multumesc
Răspuns la discuția recuperare bunuri
o modalitate mai simpla si rapida nu exista??multumesc
buna ziua..am si eu o intrebare..intre mine ca administrator al unui srl si respectiv alt administrator de srl s.a semnat un contract de mina prin care bunurile firmei(utilaje de productie,mese,vitrine frigorifice} se vor folosii de respectiva firma contra unei sume de bani lunar pina cind eu voi cere restituirea lor..acest lucru l.am facut,am cerut restituirea lor dupa 6 luni de folosinta ,timp in care nu am primit nici.un leu chirie dar respectivu refuza respectarea contractului si inapoierea bunurilor...am apelat la serviiciile unui mediator dar se refuza dialogu..am inteles ca respectiva fapta se incadreaza la abuz de incredere.eu am nevoie cit m.ai curind de utilaje nu am timp de pierdut prin tribunal..daca ma duc sa zicem cu vre.o patru persoane care sa ajute la transportul utilajelor adica sa le recuperez singur, bunurile care imi apartin de drept,pot fi acuzat de comiterea unei fapte ilegale?sau cum pot recupera un bun ce imi apartine si pot dovedii asta,facturi,martori.etc...multumesc
Răspuns la discuția fals in acte si abuz de incredre
bine si atunci faptu ca nu pot recupera utilajele care imi apartin si care au fost instrainate cu drept de folosinta conform acelui contrct de mina nu constituie nici.o infractiune?atunci cum pot recupera legal bunurile care imi apartin....?multumesc
Răspuns la discuția fals in acte si abuz de incredre
multumesc..asa o sa procedez......nu inteleg atitudinea politiei...infractiunea de regula oricare ar fi ea ,in cazu meu ,inselaciune si abuz de incredere nu se pedepseste la fel pentru persoana fizica si cea juridica???politia a spus ca este o problema intre doua firme si trebuie rezolvata in justitei,la tribunal...
Răspuns la discuția fals in acte si abuz de incredre
firma nu exista la acea data.actele de infiintare au fost depuse dupa o sapt dupa incheierea contractului.acum am nevoie de utileje pt reinceperea activitatii.am solicitat,conform contractului inapoierea lor ,am apelat la serviciile unui mediator.dar refuzul din partea doamnei este total.este sigur ca vom ajunge la proces dar pana atunci eu am mare nevoie de utilajele mele.ce pot sa fac daca politia sustine ca ei nu pot rezolva pb?daca procesul dureaza 2 ani?
Răspuns la discuția fals in acte si abuz de incredre
doamna respectiva era inca angajata mea la acea data.cererea de demisie am semnat-o ulterior.profitand de o situatie critica din familia mea si aranjand ea cu proprietarii spatiului in care functionam am fost evacuati,somatia de evacuare a semnat-o doamna.eu nu am stiut.in situatia aceea am cazut de acord sa functioneze cu utilajele mele,profilul meu,pana la data in care i le ceream in scris.acum ea refuza sa-mi inapoieze bunurile,sa nu mai vb de suma ce am stipulat-o acolo.am fost la politie dar mi s-a raspuns ca nu e de competenta lor.multumesc
buna ziua.am o mare nedumerire.am incheiat un contract de inchiriere a unor utileje alimentare intre firma mea si o alta firma.aceasta a fost reprezentata de o doamna ce sustinea ca este asociatul unic si administratorul acelei firme.apoi am aflat ca la data incheierii contractului firma nici nu exista,actele pt infiintare fiind depuse la cateva zile de la incheierea contractului.mentionez ca a fost un contract de mana,cu martori.unde ma pot adresa pt recuperarea lucrurilor mele,doamna respectiva refuzand total inapoierea lor si plata chiriei stipulata in contract.la politie mi s-a zis ca nu e de competenta lor .fapta se incadreaza ,cred eu la fals in acte si abuz de incredere.politia chiar nu poate face nimic?trebuie sa fac o plangere la parchet??
Răspuns la discuția autorizatii cofetarie
multumesc