avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate avo22

Activitate avo22

ziua buna,

poate fi concediat disciplinar un salariat care a revenit din concediu crestere copil in luna octombrie 2011, avand in vedere ca in 2010 s-a nascut copilul salariatului.

se aplica regula de a nu concedia salariatul in mai putin de 6 luni de la intoarcerea din cic??

multumesc
Răspuns la discuția CCM ramura comert
dialogul..mersi
mda..s-ar putea:yes:
expira in 11.02.2011..contract colectiv de munca mai exista? in cazul in care nu mai exista si suntem firma mai mare de 21 de sal suntem obligati sa incepem negogierile pt un contract la nivel de unitate?
da am inteles nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna

citisem:), dar cum ramane cu netransferabil? practic daca trce de la unul la altul este transferabil..

multumesc
nu am gasit ceea ce ma intereseaza.:(
buna ziua,

o nebunie! va rog sa ma ajutati in intelegerea acestei legi. cf art 11 cic se acorda pe baza netransferabila. O interpretarea a legii imi spune ca si tatal intra in cic o luna, obligatoriu. deci iese mama din cic..intra tatal..si asta nu e cic transferabil?! care este sanctiunea daca tatal nu intra in cic ul obligatoriu..ce acte trebuie depuse?

multumesc
Răspuns la discuția concediu copil cu handicap
freelis: asta e..mersi:)
cum se inregistreaza in revisal? se suspenda cu 51b si perioada..pana la 7 ani?! trebuie sa primesc certificate medicale lunar pana la implinirea a 7 ani de la salariat?

multumesc
Discuție zilier
daca prestez activitate ca zilier pot beneficia de somaj?

multumesc