avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate elynedelea

Activitate elynedelea

chiar in conditiile demisiei?
Buna ziua! In cazul in care o pers este angajata cu carte de munca,avand o vechime in cadrul acelei firme,10 luni-in cazul in care isi da demisia,are dreptul sa solicite banii pt zilele de concediu neefectuat?In aceasta perioada nu a solicitat nici o zi de concediu de la angajator.Multumesc
Buna ziua! In cazul in care mama nu a lucrat cu carte de munca si da nastere unui copil,mai primeste indemnizatie copil?Din cate stiu alocatia copilului o primeste,indiferent daca a lucrat sau nu.Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția reducere impozit caldiri
am uitat sa mentionez ca sunt in concediu ingrijire copil si din cate stiu ,ca sa nu am probleme cu indemnizatia crestere copil,amenzile nu intra in noua lege potrivit careia ti s opreste indemnizatia daca nu ai efectuat plata impozitelor la stat.
Răspuns la discuția reducere impozit caldiri
deci sa inteleg ca nu mi s-a acordat reducerea pt faptul ca nu am platit si amenzile?
Buna ziua! am si eu o problema legata de reducerea acordata pt impozitul p cladiri.Am fost azi la primarie sa-mi platesc impozitul pe casa si teren(stau la curte),avand si restanta din anii anteriori.Mentionez ca o prietena de-a mea si-a platit saptamana trecuta impozitul,fiind in aceeasi situatie ca mine si i s-a acordat o reducere de 25% la penalitati ,cu conditia sa-si plateasca si impozitul pt anul curent.Azi mie mi s-a spus ca nu mi se acorda nimik,pt ca am si niste amenzi de platit la masina(pentru care o sa-i dau in judecata pt ca acasa nu am primit decat 2 amenzi,iar ele ar fi cica 9,desi eu nu am cunostinta de celelate,ca urmare nu l paltesc pana nu sunt lamurita).Deci ideea e ca nu m i s-a acordat nici o reducere si mi-au spus ca in cazul in care platesc si amenzile si sunt la zi cu totul,mi s acorda o reducere ca prietenei mele de 25% la penalitati.Vreau sa stiu daca este legal ce fac cele de la impozite si taxe de la primarie,pt ca am auzit ca nu li se spune tutuoro de aceste reduceri ,iar daca omul nu stie plateste ca popa si totul e ok.
Astept un raspuns si multumesc anticipat! O zi buna!
Buna ziua!
Daca sunt in concediul de ingrijire copil pana la 2 ani(perioada in care primesc indemnizatie ingrijire copil),pot sa-mi duc copilul la cresa cu cateva luni inate sa implineasca 2 ani?Am inteles ca ar exista o lege care nu-ti permite sa faci acest lucru,deoarece se presupune ca beneficiezi de acest concediu pt a avea grija de copil.nu sa-l duci la cresa.Si ca daca s-ar afla ca acest copil este dus la cresa,ar veni asistenta sociala si ar ancheta mama,care ar primi si amenda.Dar mi se pare normal sa-l duci mai devreme la cresa ,ca sa se obisnuiasca din timp cu acea atmosfera,cu copiii si fara mama care va incepe in curand serviciul.