avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Activitate nirosiahim

Activitate nirosiahim

Răspuns la discuția Plata cheltuieli
Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot iesi din indiviziune, cumnatul meu nu doreste sa cumpere partea mea, si nici nu doreste sa vindem imobilul, deoarece locuieste in el.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Plata cheltuieli
Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot vinde cota copilului, nu celor cu care sunt in indiviziune, ci unui tert care este de acord sa cumpere imobilul in conditiile existente ?
Ca tutore al unui copil minor care am acceptat mostenire sub titlu de inventar, sunt obligat sa contribui la cheltuielile de intretinere ale imobilului din care nu se iese din indiviziune ? (cota mostenire este de 1/2 dupa bunici).
Va multumesc pentru orice raspuns.
Discuție Termen
Buna seara, va rog frumos sa-mi spuneti care este termenul legal de depunere a intampinarii la recurs (la Curtea de Apel), fara sa fie nevoie sa se amane solutionarea cauzei ( recurentul sa aiba timp sa i se aduca la cunostinta cuprinsul intampinarii) ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția Repartizare costuri caldura
majoritatea a hotarat plata in pausal cu suportarea platii penalizarii incetatarii premature a contractului cu firma care citeste contoarele (contractul este pana in 2017), dar eu nu sunt de acord sa platesc penalizarea de reziliere, deci unde trebuie sa ma adresez ?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat privind urmatoarea problema:
asociatia de proprietari a decis plata caldurii in pausal cu asumarea platii de reziliere prematura a contractului cu firma care citeste contoarele:
- nu sunt de acord cu plata cu plata penalitatii de reziliere, care este substantiala (nici cu plata in pausal), ce trebuie sa fac sau unde trebuie sa ma adresez ?;
- exista posibilitatea sa sigilez caloriferele ? unde trebuie sa ma adresez ?
Va multumesc mult cu orice sfat voi primi de la dumneavoastra !
Va doresc o seara frumoasa !
Discuție Mostenire
Suntem trei frati, tatal nostru a decedat, iar mama noastra locuieste in apartamentul cumparat in comun cu tatal si unul dintre frati. Nu s-a facut succesiune.
Mama doreste sa ramana partea ei acestui frate. Cum poate realiza in mod legal acest lucru, fara ca acesta sa nu poata fi atacat ulterior de ceilalti doi frati ?

Buna ziua, as dori sa stiu daca:
1) o decizie a unei Curti Judetene de Conturi are efect si in alt judet fara sa aiba girul Curtii de Conturi A Romaniei ?
2) o decizie a unei Curti Judetene de Conturi este indreptata asupra persoanelor juridice sau fizice? cum functioneaza efectele asupra persoanei fizice ?

Răspuns la discuția Dilema
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar mostenirea a fost acceptata pura si simpla, nestiind ce sa va intampla...suma expertizata ca sulta depaseste cota pietii actuale, 1/2 ca valoare impusa de stat depasind chiar valoarea notariala a imobilului expertizat...Nu inteleg sa renunt la mostenire, intrucat este dreptul meu ca mostenitor rezervatar.
Cum pot iesi din indiviziune cu statul care ma obliga la sulta, fara sa ma intrebe, daca nu doream eu sa primesc aceasta sulta ?
Discuție Dilema
Roman cu cetatenie straina mostenesc 1/2 casa in urmatoarea situatie: 1/2 proprietate defunct a carui cota o si mostenesc, iar 1/2 este proprietatea statului. In urma incercarii de iesire din indiviziune, statul decide expertizare imobil, ma indica platitor de sulta, dar suma este prea mare sa o pot achita. Statul roman ma poate executa silit, poate scoate imobilul la licitatie publica ?