Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dilema
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dilema

Roman cu cetatenie straina mostenesc 1/2 casa in urmatoarea situatie: 1/2 proprietate defunct a carui cota o si mostenesc, iar 1/2 este proprietatea statului. In urma incercarii de iesire din indiviziune, statul decide expertizare imobil, ma indica platitor de sulta, dar suma este prea mare sa o pot achita. Statul roman ma poate executa silit, poate scoate imobilul la licitatie publica ?
ai putea accepta mostenirea sub beneficiu de inventar..in cazul tau daca suma este mai mare decat partea mostenita, atunci renunti la mostenire...
Va multumesc frumos pentru raspuns, dar mostenirea a fost acceptata pura si simpla, nestiind ce sa va intampla...suma expertizata ca sulta depaseste cota pietii actuale, 1/2 ca valoare impusa de stat depasind chiar valoarea notariala a imobilului expertizat...Nu inteleg sa renunt la mostenire, intrucat este dreptul meu ca mostenitor rezervatar.
Cum pot iesi din indiviziune cu statul care ma obliga la sulta, fara sa ma intrebe, daca nu doream eu sa primesc aceasta sulta ?