avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate Eugenia1970

Activitate Eugenia1970

Răspuns la discuția PENALIZARI POLITA CASCO - LEASING
Am achitat suma ceruta pt ca altfel nu am reusit sa recuperam masina , dar acum i-am dat in judecata sa ne recuperam banii.
Daca o persoana se incadreaza in gradul III de invaliditate si este pensionata pe caz de boala , se poate angaja cu contract de munca de 4 ore? Va multumesc.
Răspuns la discuția PENALIZARI POLITA CASCO - LEASING
Va multumesc pt raspuns.Am aflat pe cai neoficiale ca respectiva firma de leasing are o schema de excrocare bine pusa la punct.Este f greu sa te lupti cu ei.Le-am cerut polita casco pe cei 3 ani cat a fost leasing-ul si m-au refuzat, ei nu pun nici un act la dispozitie.Raspunsul lor a fost urmatorul: Daca vreti masina platiti 2000 de lei, daca nu dati-ne in judecata si ne vom judeca 3 ani.Au prelungit asigurarea casco dar au marit prima de asigurare de la 53 euro la 65 euro , ceea ce e absurd, o masina cu cat e mai veche cu atat are valoarea de asigurare mai mica.Pa langa asta masina este achitata integral din luna iulie.A fast platita si taxa de transfer proprietate, trebuie doar acceptul brokerului care a facut asigurarea, dar acesta cere 2000 de lei.
Eu din cate stiu firmele de asigurari nu percep penalizari, daca nu platesti polita casco in 15 zile , polita devine nula.
Răspuns la discuția PENALIZARI POLITA CASCO - LEASING
Ceva asemanator a patit si sora mea.Ea a terminat de achitat leasing-ul in iunie deci si Casco .A asteptat sa ii vina actele pt transfer proprietate dar acestea intarziau. In schimb a inceput sa primeasca iar facturi de la Casco.A primit pana acum vreo 5.Eu am doua intrebari pt dl Tudor : 1.Cine a prelungit contractul Casco, fara acordul beneficiarului. 2. In contractul de asigurare scrie ca daca nu achiti prima factura in termen de 15 zile asigurarea este nula.Este clar nu platesti nu beneficiezi de asigurare.Totusi asigurarea casco e facultativa .
Va rog sa imi spuneti daca este vreun site unde pot verifica valabilitatea politei. si sa vad cine le plateste , avand in vedera ca au venit 5, iar eu stiu ca dupa prima factura neachitata ti se anuleaza polita.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Contributia CASS
Multumesc mult pt raspuns
Daca esti PFA si iti desfasori activitatea de un an de zile dar nu ai incheiat contract cu Casa de Asigurari de Sanatate deci, nu ai platit contributia, cum te pot executa silit , in conditiile in care nu exista un contract?
Buna ziua, as dori sa stiu daca un cabinet de stomatologie poate accesa fonduri europene nerambursabile necesare pt a trata persoane defavorizate ( copii din familii sarace si batrani cu pensii sub 1000 ron).Cabinetul functioneaza de 10 ani si este in mediul urban.