Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributia CASS
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributia CASS

Daca esti PFA si iti desfasori activitatea de un an de zile dar nu ai incheiat contract cu Casa de Asigurari de Sanatate deci, nu ai platit contributia, cum te pot executa silit , in conditiile in care nu exista un contract?
Acum nu se mai face contract pentru plata CASS, se face o declaratie. In 2010 asa s-a procedat.
Cand vei declara venitul impozabil pentru anul 2011, ANAF trimite o informare la Casa de sanatate, iar ei se vor autosesiza pentru plata contributiei de sanatate.
Trecerea la executarea efectiva este insa o procedura ceva mai dificila, nu cred ca vor trece la executare prea curand si pentru orice suma.
Multumesc mult pt raspuns