avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate lilipa

Activitate lilipa

Buna ziua,in 2010 fostul sot vinde catre o persoana fizica bunuri.Nu primeste in acel moment nici un ban.Fostul sot si respectiva persoana face un act la notariat in care se precizeaza ca aceea suma sa fie platibila in 6 luni.In 2011 am divortat.Acum am descoperit ca fostul sot a dat in judecata aceea persoana pentru neplata.Intrebarea mea este unde sa ma adresez pentru a recupera jumatate din valoarea bunurilor?Sa deschid alt proces facand mentiune de existenta acestui proces sau sa atasez o instiintare ca am dreptul la jumatate din aceasta suma.Mentionez ca nu am facut partaj cu fostul sot.Multumesc
Răspuns la discuția Pensie de intretinere

Multumesc pentru raspunsurile dvs,eu nici nu am dorit pensie alimentara stiind ca voi lupta cu morile de vand ,dar ,avocatul a recomandat sa nu renunt la dreptul copiilor.Asa cum s_a spus doream sa arat copiilor dupa ani contributia tatalui pentru macar educatia lor.
Poate a deranjat anume persoane acest subiect dar fiecare are povestea sa care o pot intelege doar ei si apropiatii.Cu respect pentru mamele si tatii care isi cresc singuri copii.Sa stiti ca este o mare responsabilite sa ceri custodia copiilor si sa lupti pentru ea.Copiii,ei singuri ne vor judeca peste ani daca am luat deciziile bune.Rog pe aceasta cale pe toti cei care sunt in prag de divort sa se mai gandeasca,mai ales cei care au copii.
Răspuns la discuția Pensie de intretinere
Stimati utilizatori ,doamna care a deschis subiectul ca si mine dorim sa stim cum putem intra in posesia acestei pensii de intretinere.Fostul meu sot a promis prin HJ ca va da in fiecare luna 1000 ron pentru cei 2 copii pe care ii avem impreuna.Nimeni nu l_a obligat ,putea sa dea minim pe economie.Eu am plecat elegant din aceasta casatorie,nu am cerut nimic ,nu am facut partaj .Dar aceasta pensie este un drept al copilului.Fostul sot este constient ca pot sa ii fac dosar penal dar sfideaza si justitia .Cine oare sfideaza ?CEL CARE ARE PUTEREA_ADICA BANUL.Am observat ca nici un avocat nu a intervenit in discutie.Oare de ce?Ii intreb daca avem o sansa sa recuperam si cum.In cazul meu fostul sot si_a protejat toate proprietatile.Si ca ironie asteapta alt copil.Multumesc
Răspuns la discuția Pensie de intretinere

Si eu sunt in aceeasi situatie cu 2 copii .Fostul sot nu isi declara veniturile la stat ,este constient ca i se poate face dosar penal si totusi sfideaza justitia. Si eu intreb ce se poate face?Multumesc

Răspuns la discuția pensia alimentara
multumesc
Răspuns la discuția pensia alimentara
Divortul a fost pronuntat pe 27/10/2011.De la aceasta data sa astept 2 luni?Sau de la 15/09/2011 asa cum scrie in hotararea judecatoreasca?Multumesc
In urma divortului,prin hotatare judecatoreasca,fostul sot trebuie sa plateasca lunar 1000 ron celor 2 copii,incepand din 15/09/2011.Nu am primit nici un ban,este constient ca poate avea dosar penal .Cum credeti ca pot sa ii obtin ? Sa astept cele 3 luni consecutive si sa deschid proces? multumesc.
Discuție divort
Ce se intampla cand reclamantul nu se prezinta la prima infatisare(se prezinta avocatul sau)intr-un proces de divort?Precizez ca reclamantul nu este plecat sau bolnav.
Răspuns la discuția divort
multumesc stimate domn
Răspuns la discuția divort
Multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor.Daca actiunea de divort a fost introdusa in august si noul cod civil intra in vigoare de la 1 oct ,ce legi se aplica ,cele noi sau cele vechi?Cat pot sa aman divortul?Dragoste de-a sila nu se poate ,dar poate sunt sanse.