avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate irina_nico09

Activitate irina_nico09

Buna ziua! Am urmatoarea situatie: administratorul care este si asociat unic al societatii nu are contract individual de munca incheiat insa isi plateste din mana trimestrial contributia la pensii( pe baza unui contract incheiat cu casa de pensii). Chitanta respectiva o aduce contabilitatii spre decontare. Exista vreo metoda prin care se poate inregistra aceasta cheltuiala? Se poate considera deductibila limitat in limita a 400 euro anual?Va multumesc!
Buna ziua!
Si eu am o problema asemanatoare...am un contract de leasing in derulare iar pe prima factura(din ianuarie) imi apare cursul istoric iar pe urmatoarea factura(din februarie) imi apare
cursul de schimb din ultima zi a lunii trecute(31 ianuarie). Cei de la leasing mi-au spus ca este o norma BNR care-i obliga sa scrie astfel cursul istoric dar ramane in raspunderea noastra ca si societate la ce curs ne raportam...cel din factura sau cel istoric(de la achizitia masinii). Cum credeti ca ar fi corect?
Buna dimineata! Suntem un SRL cu capital de stat. Avem un director care conduce unitatea in baza unui contract individual de munca si a unui contract de performanta anexa la contractul individual de munca. Conform OUG 79/2008 directorul trebuia sa asigure conducerea societatii in baza unui contract de mandat insa nu aveam acest lucru.Conform nou aparutei OUG 109/2011 nu mai este obligatoriu contractul de mandat, cel putin asta am inteles noi. Cine ma poate lamuri, trebuie sau nu trebuie contractul de mandat, iar societatea trebuie sa aiba un consiliu de administratie sau nu? Multumesc!
Multumesc tare mult!
Buna ziua! Unui salariat i-am desfacut contractul de munca pentru absente nemotivate, in ultimul stat de plata i s-a retinut suma reprezentand concediul de odihna efectuat mai mult decat i s-ar fi cuvenit. Cum sa inregistrez aceasta suma? I s-a mai imputat un obiect de inventar pe care nu l-a mai restituit. Acesta cum sa-l inregistrez?Mentionez ca salariatul nu a mai dat pe la firma, a plecat in strainatate si nu pot sa-l pun sa semneze poprirea la salariu. Multumesc tare mult!
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti unde gresesc...azi am facut o declaratie 112 si am semnat-o digital,toate bune.Cand sa o depun pe e-guvernare.ro imi apare urmatorul mesaj: please provide a valid client-certificate. a avut cineva aceasta problema? tokenul meu este ok, conectat si valid. unde as putea gresi? multumesc!
Discuție succesiune
Buna ziua! Am urmatoarea situatie: suntem 3 copii, iar tatal nostru a decedat de aproape 3 ani, casa in care am locuit era in cota de 1/1 pe tata, dobandita in urma casatoriei.Mama nu a deschis procedura de succesiune si vreau sa va intreb...in cazul in care se face succesiunea, mamei i se cuvine jumatate+ un sfert din cealalta jumatate, iar noua cate un sfert din jumatate, asa am inteles....Daca mie de ex.mi se cuvine un sfert din jumatate si sunt casatorita, in cazul in care as divorta, sotul meu ar putea avea pretentii la ceea ce mi se cuvine mie? Cum s-ar putea face ca in cazul in care mama ar vrea sa imparta partea ei copiilor dar sa o si foloseasca atat cat o sa traiasca? Si cum s-ar putea ca sotii copiilor sa nu aiba pretentii la aceasta parte? Scuze ca v-am cam incurcat.....multumesc!
Discuție sediu social ii
Am urmatoarea problema: doresc sa-mi infintez o ii in casa parintilor mei. Proprietar era tatal meu in cota de 1/1 care a decedat de ceva timp.La reg.com. trebuie sa depun contractul de comodat care este incheiat cu mama mea si extrasul cf. in care apare tatal meu, nu cred ca e corect. cum as putea face? mentionez ca nu am deschis procedura de succesiune.multumesc!