avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Activitate iongiurca

Activitate iongiurca

buna ziua, iata problema mea : - au fost 3 frati, o sora si 2 frati, fratii, printre care si tatal meu, au decedat primii iar la o virsta onorabila a urmat sora lor care spre final a deschis suscesiunea dupa mama lor obtinind un certificat de mostenitor doar pe numele ei, fratii fiind decedati nu s-au exprimat vointa de a renunta la mostenire cu atit mai mult cu cit au descendenti. Va intreb daca actul eliberat in 1995 nu este abuziv si cum trebuie atacat pentru a fi desfiintat ?. Cu stima
Răspuns la discuția renuntarea la mostenire
va multumesc !
nu dispun de nici-un act de stare civila dupa matusi, ele nu au fost casatorite, am doar certificate de deces nimic altceva, sunt din Craiova si am fost pe la 3-4 notari iar toti imi cer acte doveditoare nimic informatii cum sa-o rezolvam ?, stima
buna ziua, am 3 intrebari scurte, cu respect va rog sa-mi raspunde-ti : - de la o persoana din familie am aflat ca tatal meu ar fi renuntat la dreptul de mostenire dupa mama sa in favoarea matusi (sorei sale) conform unui certificat de mostenitor din 1995 pe care nu-l am, iata intrebarile mele :
1. eu, ca fiu legitim al tatalui, mai pot cere mostenire dupa bunica ?
2. tatal meu a decedat in 1983, cum putea sa renunte la mostenire in 1995 conform certificatului de mostenitor din 1995 ?
3. persoana din familie mi-a spus nr. si data eliberarii certificatului de mostenitor incriminat, unde-l pot gasi si studia ?, poate chiar copia ?
- cu stima
- buna ziua, va rog un sfat cum sa procedez, pe TDP dupa bunica din partea tatalui sunt 3 persoane : eu si 2 matusi, cele 2 matusi sunt decedate si fara urmasi, mi se cere de catre notar sa aduc argumente ( sa dovedesc cumva ) ca n-au avut urmasi ?, cum sa procedez va rog ?, cu stima
da, va multumesc !, nu era dificil daca se preciza de la inceput !, multa stima
v-am rugat daca cineva poate sa-mi ofere aici sau pe m.p.citeva detalii despre ce procedura se indeplineste la notar ?, nu de alta dar sa stiu ce acte imi sunt necesare ?, multumesc anticipat
va rog citeva detalii, la notar trebuie sa fac succesiune dupa ambele matusi sau notarul are alt mod de a aborda problema ?
va salut, as avea o intrebare la dvs., dupa bunicii din partea tatalui ma aflu pe un titlu de propietate cu alte 2 persoane , surori ale tatalui, decedate si fara urmasi, cum procedez pentru a iesi din indiviziune,inteleg ca se cheama termenul juridic, astfel incit sa ramin singur mostenitor ?, nu s-a deschis succesiune dupa decesul niuneia neavind cine, de fapt au locuit la tara si ce au avut de lasat au lasat la vecini cu clauza de cele vesnice, pe mine ma intereseaza doar cea ce este trecut in titlu unde sunt si eu parte, sper ca ati inteles situatia mea si cea ce vreau de fapt, va multumesc anticipat si astept sfaturile dvs. calificate pentru a sti cum trebuie sa procedez, cu stima
Răspuns la discuția vechime in munca minima
deci, la cei 13 ani de vechime care-i are ,la virsta de 65 ani, se vor adauga si cei 5ami ne facultate la zi si cele 9 luni de armata ca militar cu termen redus , astfel va ajunge la cei 15 ani minim necesari ?, daca am inteles eu bine ?, as vrea ca raspunsul dvs. sa fie foarte categoric !, v-am pus aceasta intrebare deoarece as dori sa-mi ajut fratele si sa-i cumpar citiva ani de vechime caci se mai poate pana pe 27 apr.2017, va rog ?