avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1075 soluții astăzi
Forum Activitate kittysor

Activitate kittysor

OfeliaTeodorescu a scris:

Aveti posibilitatea formularii unei contestatii la executare, prin care sa contestati atat executarea cat si sumele executate.
Pana la solutionarea acesteia, puteti solicita suspendarea executarii pana la solutionarea contestatiei la executare silita.




multumesc pentru raspuns.
am inaintat contestatia ultimei sume cea care reiese din dobanzi si penalitati. In contractul de credit sunt si clauze abuzive pentru care am dat in judecata banca insa avocatii mi-au spus ca sunt 2 procese separate (se vor judeca separat).

In urma solicitarilor mele am primit de la Banca 3 desfasuratoare din care reies 3 sume diferite iar dobanzile si penalitatile se maresc foarte rau.
Din nefericire parintii mei au ajuns la executare silita prin poprire salariala in urma unui credit luat de la banca.
Le-a venit la servici o instiintare de poprire salariala pentru suma de 12.940 euro+ 6800 lei cheltuieli executare.
A 2 a zi suma a fost platita inclusiv onorariul executorului - integral cei 6800 lei.
Am solicitat catre executorul judecatoresc eliberarea unui proces verbal de incheiere a executarii sau un alt documant ca suma a fost platita.
Raspunsul dumnealui a fost: dar nu ati platit tot, mai sunt dobanzile si penalitatile la zi, trebuie sa facem o revenire la banca si sa ne transmita suma actualizata!
Dupa 2 luni a trimis iar parintilor la servici infiintarea de poprire pe suna de 2800 euro+840 lei onorariu executor.

Nu stiu daca este legal si corect ce face domnul executor si drept urmare suma de 2800 euro o voi contesta prin judecata.
Ce sanse de castig am avand in vedere ca incuvintarea de executare data de judecatoria sectorului 3 figureaza suma de 13.505 euro actualizata. Nu stiu ce reprezinta acest termen"actualizata".

Am intrat si in posesia dosarului de executare iar banca a cerut executorului recuperarea sumei de 13.505 euro. Noi pana la data platii integrale am mai efectuat plati in contul executorului in valuare de 1200 euro.

:((

Am avut un credit declarat scadent in noiembrie 2013.
Am fost dati la executor pentru recuperare, intre timp am facut rost de bani si am contactat atat executorul cat si avocatii bancii pentru comunicarea datoriei deoarece vrem sa platim tot. (le-am propus si o eventuala negociere - sa ne mai scuteasca de unele dobanzi avand in vedere intentia noastra).
Banca a refuzat total negocierea si scaterea oricarei sume si ne-a comunicat o datorie de 16.044 euro la care va continua domanda zilnica de 6 euro/zi.

Dupa cateva zile ne-am a venit si la servici executare de poprire pe salarii de la executor cu toate ca noi ii facusem mail ca dorim sa platim toata suma sa ne comunice cat si contul. A facut o mare magarie legala fiindca si-a adaugat cheltuieli de executare 6800 lei din care onorariul lui aproximativ 6000 lei.
Insa in documentul oficial trimis de executor figuram co datorie de 13.000 euro + chelutieli de executare 6800 lei.
Am incercat sa mai negociem cu executorul onorariul, nu am reusit si am achitat in contul dat de el toata suma 13.000 euro+6800 lei.
L-am contactat apoi si i-am comunicat acelt lucru! Ne-a spus ca treaba nu este incheiata ca se va mai reveni si pentru plata dobanzii penalizatoare la zi!
De la Judecatoarie are acord de executare pe suma de 13.000 euro si nu se specifica de nicio dobanda penalizatoare.
mai poate face ceva? Poate sa ne mai execute din nou pentru dobanzi ?
Ce putem face sa stam linistiti in privinta celor 3000 euro (care de fapt reprezinta dobanda penalizatoare)?!

Răspuns la discuția Dreptul locatarilor
tocmai de astea am intrebat-o aseaza fiindca am intrat pe site-ul primariei si am cautat, nu am gasit nimic.
Este o lista cu dosare depuse, cam 1000 blocuri. Al nostru nu figureaza.
sunt foarte suparata!

BEN46 a scris:

De ce nu cereti lamuriri presedintelui de asociatie in scris sau verbal , el ( ea) reprezinta asociatia adm. este doar un angajat .


presedinta - vecina mea de palier!
Acum 3 saptamani am avut probleme cu internetul si am solicitat celor de la net sa vina.
Au venit foarte repede baietii insa nu se putea intra la echipamente deoarece cheia - unica de fapt era la nu stiu cine (prieten cu administratora) de la scara cealalta; iar acesta era plecat!
Am intrebat-o: doamna dar ce ce nu avem si noi pe scara un rand de chei, doar este scara noastra!
De atunci nu mai vorbeste cu mine, nu ma mai baga in seama!
Aseara am incercat sa o abordez, sa o intreb despre problema: mi-a spus ca nu are timp, se grabeste, este ocupata! Mi-a intors spatele si dusa a fost!
Buna ziua

Locuiesc intrun bloc cu 2 scari. Acum ceva timp s-au separate din punct de vedere legal.
Administratora care locuieste la scara A gestioneaza si scara B.
In anul 2012 scara A a fost reabilitata termic pe cand scara B nu – motivul fiind nedepunerea dosarului si neintocmirea formalitatilor. Atunci scara noastra era administrata de altcineva.
Aseara cand am platit intretinera am incercat sa cer unele detalii in legatura cu aceasta problema(cu toate ca in sect6 am inteles ca s-au sistat aceste lucrari). A inceput sa tipe la mine, sa jigneasca asociatia de proprietari, sa ma jigneasca pe mine:”cu ce drept si in ce calitate ii cer ei socoteala”.
I-am cerut doar sa-mi faca dovada depunerii si inregistrarii dosarului deoarece eu m-am interesat la Primaria sect6 si nu figuram in nicio lista. Mi-a zis ca de ce merg la primarie? Ca “ea vorbise” cu nu stiu cine sa ne reabiliteze si pe noi si datorita faptului ca “suntem prosti, si ne tot ducem sa ne interesam la primarie, acestora li s-a facut fica si nu ne-a mai reabilitat” ..cu alte cuvinte sustine ca ea detine “pile in primarie si da spaga”.
Eu pana aseara nu am vrut sa ma interesez si sa ma bag in astfel de probleme insa situatia nu ma avatajeaza deloc.Platesc foarte mult la intretinere pe timpul iernii, caldura in apartament nu este.
Va rog o sugestie, un sfat! Ce drepturi am eu ca proprietar (nu fac parte din asociatie) si ce as pot face din punct de vedere legal.Precicez ca nu vreau sa merg la sedinta, deoarece se creaza un adevarat circ acolo– oamenii folosesc un ton si un limbaj care pe mine una ma blocheaza si ma oripileaza. Vreau sa solicit in scris (mail sau la cutia poastala) sa mi se aduca la cunostinta anumite lucruri.
Unde as putea denunta administratora pentru nerestectarea atributiilor si folosirea unui limbaj neadecvat functiei.

Credeti ca ma mai amana ei inca macar 4 luni, nu 6 ?! Nu strica sa incerc oricum
Deci ma sfatuiti sa depun o cerere (parintii) prin care sa ii rog sa ma pasuiasca cu datoria 6 luni, dobanda sa le zic ca sunt dispusa sa o platesc lunar?!
In timpul asta incerc sa obtin alt credit - eventual prin prima casa.

In cazul in care imi refuza cererea ce alteva as putea face?


Cand platim impozitul vin 2 plicuri - unul de numele mamei si unul pe numele tatalui (mama cu numele schimbat in urma casatoriei).
ceea ce spuneti dumneavoastra mi se pare destul de adevarat, ideea e ca chiar daca ar fi sa demaram treaba cu alt credit, eventual prin prima casa, tot va dura pana optinem banii.
cum am putea amana procedura de executie.
daca as lua legatura din nou cu executorul sa-l rog cumva sa astepte (dar cat sa-i zic sa astepte) sau sa incetineasca procedura de executie...sa-i zic adevarul! Parea un om de treaba.
Jocandi Causa a scris:

Va someaza sa platiti in 15 zile si apoi scot casa la vanzare. Totul se petrece extrem de repede.




Vai ce imi puteti spune....dar executorul la care am fost nu ne-a zis nimic de acest fel si avea dosarul nostru in fata!


[ editat citat- apasati pe raspunde, nu pe citeaza]

nu le-am spus nimic de casa insa chiar asa credeti ca e procedura?
parintii mei au salarii si in contul respectiv s-a platit lunar 250 e pana la data cand ne-au dat la executor numai ca era o suma restanta de 2700 euro.

demararea de executare a casei cat dureaza avand in vedere ca au predat dosarul la executor in data de 07.11.2013?




sunteti sigur ca asa se procedeaza?
el ne-a spus numai de popriri.

Casa este pe numele de fata al mamei, cumparata de mama inainte de casatorie.
Creditul este facut pe numele tatalui iar mama este girant.