avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate tasha_lex

Activitate tasha_lex



sa zicem ca pe luna octombrie trebuie platit 200 ron, chiriasul plateste acel 200 ron si doamna de la asociatie scade 200 din restantele anterioare?
asa m am gandit si eu. dar doamna de la asociatie nu doreste acest lucru. doreste sa platesc restante si chiriasii sa plateasca la zi
de asta am intrebat pe cineva care stie despre ce este vorba...


adica?
buna seara,
am o problema cu asociatia de propietari si anume:
am inchiriat apartamentul si aveam datorie la intretinere de aproape un an in urma (aproximativ 1000 ron).
Azi au fost chiriasii sa platesca intretinerea pe luna anterioara si li s a spus de la asociatie ca nu poate sa le ia banii, ca trebuie platita restanta. dupa care am sunat la asociatie sa intreb care este problema si mi s a raspuns ca trebuie neaparat sa platesc ca nu este voi, ca atunci cand se duce cu banii, nu ii primeste ca datoria este de multe luni, etc.
Deci chiriasii nu pot plati luna Octombrie pentru ca nu am eu platite lunile din urma?
ma lamureste si pe mine cineva?
va multumesc!
freeelis a scris:

La data incetarii c.i.m. va trebui sa primiti de la angajator:
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj.

Nota de lichidare nu este un document obligatoriu.

Singurul model tipizat este adeverinta de somaj
[ link extern ]

Pentru adeverinta de vechime se folosesc modelele agreate de ITM-uri
[ link extern ]


multumesc pentru detalii.
daca nu doresc sa primesc somaj mai trebuie eliberata si adeverinta de somaj sau doar adeverinta de vechime si decizia de incetare a CIM?
va multumesc
buna ziua,
In data de 31 mai am stabilit cu angajatorul sa incetez munca. am inteles de la unele persoane ca trebuie sa mi elibereze nota de lichidare, adeverinta vechime si decizie incetare CIM. as vrea cateva modele oficiale, ce am gasit pe internet sunt diferite unul fata de celalalt. nu doresc sa primesc somaj pentru ca mi am gasit de munca in alta parte.
va multumesc!
Răspuns la discuția contract vizonare apartament
multumesc pentru raspuns! am sunat propietari azi sa-i intreb daca au contract cu agentia si au zis ca nu au! ajuta cu ceva asta?
buna seara!
acum cateva saptamani am fost sa vizionez o locuinta pt unul dintre copiii mei. la incheierea vizionarii, agentul m-a pus sa semnez un contract de vizionare apartament in care sunt mentionate urmatoarele: " in cazul in care beneficiarul cumpara el sau o ruda , prieten este obligat sa plateasca agentului daune in valoare de ...%"
Vreau sa mentionez ca locuinta nu o sa fie pe numele meu, ci pe numele fiului meu cel mic

la cateva zile dupa ce a vizonat am luat legatura cu propietarii (am gasit un anunt mai vechi si am luat numarul de telefon) si mi au zis ca mai scad la pret dar sa nu mai includem agentia.
Ar putea agentia sa ne dea in judecata fiinca nu am respectat acel contract sau este facut la deruta contractul? pt ca ma gandesc ca eu nu pot sa semnez pt fiul meu care e major sau pt un prieten sa nu faca un lucru( in situatia de fata sa cumpere locuinta). se poate face el responsabil pt semnatura mea?
va multumesc anticipat
buna dimineata! lucrez intr-o scoala generala si de 2-3 sapatamani ma cert cu femeile de la secretariat pe primirea corespondentei.
Doamnele zic ca nu sunt obligate sa dea seria si numarul buletinului pentru a primi corespondenta ci sa puna doar stampila si numele de familie (fara serie si numar buletin).
eu stiu ca daca primesti ceva trebuie sa dai seria buletinului si numarul dar tinand cont ca este institutie, ce trebuie facut in situatia asta?
va multumesc!
Mihai-Jus a scris:

Sa presupunem ca dv chiar doriti sa dati in judecata pe acestia........, inainte de toate tr sa stiti care este instanta competenta, pentru ca in cazul de fata instantele din romania nu sunt competente teritorial.


si unde pot afla care este instanta competenta?
deci ce trebuie facut pana la urma? o rezolvare amiabila?