avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Activitate roxana_n

Activitate roxana_n

Discuție custodie
in ce conditii tatal isi poate vizita copilul minor doar in prezenta mamei ?
Multumesc frumos!
Buna ziua, copilul meu va implini in curand 2 ani si va trebui sa ma intorc la munca. Insa inscrierea la cresa nu e tocmai pe placul nostru (am auzit tot felul de cazuri cand copii s-au imbolnavit), bunicii inca lucreaza, iar bona nu ne putem permite sa angajam. As vrea sa stau acasa inca un an pana inscrierea la gradinita. Cum as putea sa beneficiez de somaj in conditiile cat firma inca functioneaza, iar postul nu e desfiintat?
Răspuns la discuția neplata unei facturi din 2009
La acea consultatie doctora mi-a spus ca interventia costa, dar nu voi plati nimic datorita operatiei care am avut-o. La clinica respectiva, dupa consultatie, se procedeaza in felul urmator : doctorul conduce pacientul la receptie cu foaia de consult, receptionera verifica foaia si iti spune daca ai asigurare, daca inerventiile sunt acoperite sau nu de acea asigurare, respectiv daca ai sau nu de platit. Am mai fost si la alte consultatii la acea clinica si am platit ce nu intra in asigurare, insa atunci, nu mi s-a eliberat nici o factura. De aceea, ma intreb daca e normal sa nu ma coste nimic, iar in doua zile sa se elibereze factura...
Buna ziua,

In anul 2009 m-am operat la o clinica privata. Am avut o reducere de 15% la plata facturii, datorita asigurarii pe care o aveam la vremea respectiva. Dupa 5 luni mi s-a mai recomandat de catre doctora care m-a operat niste injectari . Am fost de acord, mai ales ca ma informase dupa operatie ca timp de 6 luni, orice vizita si consult va fi gratuit, lucru care nu s-a intamplat. De cate ori am fost la control, mi se lua din vizite (eu avand prin asigurare un numar limitat pe an).
Pe data de 04/07/2009, am fost la cabinet si mi s-a injectat un produs sclerozat. Doamna doctor m-a informat cat costa, dar mi-a spus ca nu voi plati datorita operatiei pe care o facusem. La iesirea din cabinet am fost cu foia de consult la receptie, dar m-a instiintat ca m-ar costa ceva . Acum in anul 2012, primesc o instiintare de la o firma de recuperari debite, ca am de platit o factura la clinica respectiva, reprezentand consultatia respectiva. Am aflat prin detaliile pe care le-am solicitat ca factura a fost emisa pe data de 06/07/2009 si nu pe 04/07/2009 cand am fost la consultatie. Pana mi-a expirat asigurarea, respectiv in august 2001, de ce nu m-a informat nimeni de la acea clinica , desi am fost de "n" ori la consultatii, ca am o factura de platit?
Nu am de gand sa platesc acea factura, care va fi certitudinea ca nu ma voi trezi si cu alte facturi de plata?
Ce se va intampla daca nu voi achita acea factura?
Si e normal sa o platesc?
multumesc pt raspuns
adica pana la urma trebuie sa platesc aceasta datorie?.....care nu stiu de unde rezulta pt ca eu nu am avut datorii fata de firma respectiva
Buna ziua,
am primit saptamana aceasta o somatie de plata de la firma X (nu stiu daca am voie sa mentionez numele), va informez ca nu am semnat niciun contract cu ei. I-am contactat telefonic si mi-au spus ca au preluat firma Y cu care aveam contract pt furnizarea de internet. Nu am fost anuntata de acest lucru, eu platind in continuare la firma Y. Acum 2 ani sau chiar mai putin, am mai primit o astfel de somatie, i-am contactat si atunci si le-am zis ca eu primesc in continuare servicii de la firma Y. Au venit sa taie cablu care oricum nu mai era instalat, eu vorbind cu cei de la firma Y care au venit si au schimbat cablul. Totul se rezolvase atunci...doar verbal.
Acum aceeasi problema. Intrebarea mea este: cum pot avea o datorie catre o firma cu care nu am incheiat niciun contract,nu am semnat nici un act,nu m-au anuntat ca sunt "client" etc , pe cand eu nu am reziliat contractul cu firma Y ca sa ma preia firma X. Tot ce mi-au spus a fost ca datoria reprezinta datoria cu care s-au incarcat cand au preluat firma Y; si nici nu sunt obligati sa anunte ca au preluat firma Y, nici ca au un contract cu mine. Decand o firma face un contract fara sa anunte cealalta parte? nu trebuia oare si semnatura sau acordul meu?
Mi s-a raspuns ca acestea sunt lucruri care mi se par doar mie ar fi normale, caci contractul are alte clauze?
Ce pot face in acest caz? Am fost instiintata prin aceasta somatie ca termenul de plata e pana la 25.09.2011 ,in caz de neplata dupa aceasta data mi se va deschide proces civil.
Va multumesc.