Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie

in ce conditii tatal isi poate vizita copilul minor doar in prezenta mamei ?
Daca acest lucru este stipulat printr-o hotarare judecatoreasca definitiva cu privire la program de vizita.
Instanta poate decide ca minorul sa fie vizitati doar in prezenta mamei in anumite situatii in functie de interesul superior al minorului (de exemplu minorul este foarte mic sau sugar, tatal sufera de o anumita boala si nu poate avea grija de copil, copilul nu-l stie deloc pe tata etc).
In principiu situatiile ar trebui sa fie limitate, dar in practica se invoca nenumarate motive, in special cele prevazute in Legea privind protectia si promovarea drepturilor copilului pentru exercitarea exclusiva a autoritatii parintesi comune:
"Se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea părintească să se exercite de către un singur părinte alcoolismul, boala psihică, dependenţa de droguri a celuilalt părinte, violenţa faţă de copil sau faţă de celălalt părinte, condamnările pentru infracţiuni de trafic de persoane, trafic de droguri, infracţiuni cu privire la viaţa sexuală, infracţiuni de violenţă, precum şi orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de către acel părinte a autorităţii părinteşti."