avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate custodie totală
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

custodie totală

bună seara! as vrea sa stiu si eu , in ce conditii se poate da custodia totală unui singur parinte!? daca a mai fost pusa aceasta intrebare imi puteti da si mie un link? o seara frumoasa tuturor
Cel mai recent răspuns: flori92 , utilizator 20:07, 23 August 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă există motive întemeiate instanţa poate dispune ca autoritatea părintească să fie exercitată de către un singur părinte.
Art. 36 alin. 7 din legea 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului
Se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea părintească să se exercite de către un singur părinte alcoolismul, boala psihică, dependenţa de droguri a celuilalt părinte, violenţa faţă de copil sau faţă de celălalt părinte, condamnările pentru infracţiuni de trafic de persoane, trafic de droguri, infracţiuni cu privire la viaţa sexuală, infracţiuni de violenţă, precum şi orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de către acel părinte a autorităţii părinteşti.
mulțumesc mult pentru răspuns! Olimpiu DRUȚĂ - Cabinet de Avocat a scris:

Dacă există motive întemeiate instanţa poate dispune ca autoritatea părintească să fie exercitată de către un singur părinte.
Art. 36 alin. 7 din legea 272/2004 privind protecţia şi promovarea drepturilor copilului
Se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea părintească să se exercite de către un singur părinte alcoolismul, boala psihică, dependenţa de droguri a celuilalt părinte, violenţa faţă de copil sau faţă de celălalt părinte, condamnările pentru infracţiuni de trafic de persoane, trafic de droguri, infracţiuni cu privire la viaţa sexuală, infracţiuni de violenţă, precum şi orice alt motiv legat de riscurile pentru copil, care ar deriva din exercitarea de către acel părinte a autorităţii părinteşti.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renuntare custodie Ada Fediuc Ada Fediuc Fostul meu sot, doreste sa renunte la custodia copilului. Aceasta actiune este posibil sa se efectueze la notariat sau doar la judecatorie? Multumesc. (vezi toată discuția)
Custodie totală Codicori Codicori Cum poți obține custodia totală a copilului (vezi toată discuția)
Buna ziua, În art. 36 alin. (7) din lg. 272/2004 se precizeaza ... stefanpopovici stefanpopovici Buna ziua, În art. 36 alin. (7) din Lg. 272/2004 se precizeaza \"Se consideră motive întemeiate pentru ca instanţa să decidă ca autoritatea ... (vezi toată discuția)