avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate CRISTOREANU

Activitate CRISTOREANU

intaresc ceea ce spunea si colegu, faceti o plangere penala pt denunt calomnios impotriva denuntatorilor dv, daca e asa cum sustineti stati fara griji procurorul va da neinceperea urmariri penale, in ceea ce priveste contractul de credit la care nu ati mai achitat ratele acesta este executor el nu mai trebuie sa ia calea instantei, neplata ratelor la credit nu constituie o fapta penala dupa cum am auzit la multi bancheri ca sa sperie clientii.
Răspuns la discuția prescriere datorie banca
referitor la problema tatalui tau, stiu cum procedeaza executori, cel mai probabil executorul a facut cerere de poprire si la casa de pensii si la banca unde isi incaseaza pensia, dar asta ar trebui sa ii intrebi tu pe cei de la departamentul juridic al banci in ce baza fac poprirea pe contul tatalui tau, in mod legal ei nu au voie la poprire decat 1/3 din venituri.
Ar trebui sa te adresezi protectiei consumatorului pt ceea ce face banca respectiva si sa arati ca pensia tatalui suporta deja poprire la casa de pensii si ca ei nu mai au nici un drept sa ii faca o alta poprire, vorbeste si cu cei de la banca inainte.
Răspuns la discuția prescriere datorie banca
datoria se prescrie in termen de 3 ani de la ultima plata facuta de dv. , daca inauntrul acestui termen de 3 ani creditorul nu va actioneaza in instanta pentru incuvintarea executari silite impotriva dv atunci se prescrie, in cazul dv si in toate cazurile contractele de imprumut de la banci sunt cu titlu executoriu, in cazul dv mirarea mea este ca a ajuns la o firma de recuperari si nu la un executor ceea ce ma face sa ma gandesc ca suma este mica, trebuie vazuta situatia in ansamblu, ca ei pot avea contractul de imprumut cu titlu executoriu dar daca nu au inceput executarea in 3 ani atunci se prescrie!
-hotararea poate fi pusa in aplicare, trebuie sa aflati prima data daca intre romania si elvetia exista un acord reciproc de recunoastere in aceasta materie
-in hotarare nu trebuie sa fie mentionat firma si sediul, aceasta este strans legata de persoana care trebuie sa se supuna ei, daca intre cele doua tari exista acord se va depune in prima instanta o cerere de eliberare a unui certificat de executare european prin care il veti supune executari silite acolo unde isi castiga veniturile, firma la care lucreaza va fi obligata de catre statul respectiv sa se supuna acelei hotarari!
Răspuns la discuția prescriere datorie card de credit
este deja prescrisa, termenul incepe sa curga de la data cand aceasta a ajuns la scadenta ,la card de cumparaturi termenul este de 1 luna, sau chiar mai putin depinde de data in care sau retras banii si data cand suma a fost declarata scadenta.
As dori niste sfaturi in ceea ce priveste practica in domeniul executari silite comunitare de la cineva care a avut astfel de speta.
In concret am sa va spun despre ce este vorba, un rezumat: intre doua parti s-a incheiat un contract de imprumut cu titlu executoriu in romania, o data ajuns la scadenta debitorul s-a sustras achitarii sumei de bani, plecand in italia cu familia.
Am urmarit executarea lui silita in romania dar suma nu a fost indestulatoare, acum doresc sa incep executarea lui in italia deoarece stiu sigur ca inregistreaza acolo venituri.
Care este procedura?
Răspuns la discuția Divulgarea ip-ului !
Vad ca stimabili colegi interpreteaza ca ip-ul ar fi o data cu caracter personal, poate fi si adevarat si fals, practica ne demonstreaza ca ip-ul nu este ceva definitoriu in a caracteriza sintagma: ,,date cu caracter personal,, si va dau un singur exemplu: multitudinea de programe care pot schimba ip-ul si exemplele ar putea continua, asadar ip-ul nu poate fi considerat a face parte din date cu caracter personal decat daca se dovedeste a fi o legatura clara in acest sens, altfel am putea spune ca si un simplu cod de identificare a unui obiect care se afla in proprietatea persoanei este data cu caracter personal.
Va recomand sa vizualizati directivele europene in domeniu care prevad expres aceste chestiuni si nu legea 677 care este depasita si lacunara!
Răspuns la discuția Divulgarea ip-ului !
Buna,
suport legal in aceasta materie la ora actuala nu exista, deoarece nu se considera a fi o posibilitate in a prejudicia pe cineva, desi daca privim mai adanc in acest domeniu aceasta posibilitate este una reala.
Ca sa aveti un risc real in situatia dv. trebuie sa fi-ti o tinta care utilizeaza in mod regulat sistemele de banking si cumparaturi online.
Daca dv credeti ca vi sa adus un prejudiciu in acest sens va recomand sa face-ti o reclamatie la Ministerul Comunicatiilor sau ANCOM dupa caz, nu stiu in sfera carei institutii intra astfel de atributii.
Răspuns la discuția neplata ratelor la banca
sa nu intelegem:
pt neplata debitelor catre banca, aceasta va urmari intreaga avere a debitorului (venituri prezente si viitoare cat si orice proprietate a acestuia) in tara,in discutiile referitoare la executarea debitorului in spatiul european,acestea sunt posibile dar foarte putin probabile, chiar deloc deoarece presupune cheltuieli mari cu executarea silita si nici o banca nu doreste sa isi adanceasca pierderea deci prin urmare nu va urmari executarea silita inafara granitelor tari,decat daca este vorba de o suma foarte mare (de la zeci de milioane de euro in sus ca sa va face-ti o idee).
-este adevarat ca veti intra in CRB si nu veti mai beneficia de credite pe teritoriul tari pana la plata debitului, iesirea sau radierea din CRB se face la 4 ani de la plata integrala a debitului.
-referitor la urmarirea in instantele civile si penale, contractele de credit sunt cu titlu executoriu acestea nu vor mai trebui sa parcurga instantele civile pt rezolvare, in ceea ce priveste urmarirea penala, aceasta se va declansa in momentul in care banca se autosesiseaza de neplata debitelor de catre dv. si ia la puricat dosarul pt a vedea daca sa comis falsuri sau alte acte care intra sub incidenta penala, daca da atunci vor sesiza organele abilitate care vor incepe urmarirea penala, neplata datoriilor nu este o fapta penala.
-daca atunci cand a-ti contractat creditele nu erati casatorit, bunurile si veniturile sotiei nu pot fi supuse urmariri,numai bunurile aflate la comun.
-o datorie poate fi obiectul unei executari europene sau non- europene daca exista acorduri intre statele respective, iar in primul caz legislatia executari-europene prin directiva 44/2001.
Sfat pt prietenii mei care lucreaza prin institutiile de credit, caci am simtit ca ar fi cativa si pe-aici, nu speriati oamenii inutil si lasa-ti atitudinea asta deoparte caci si cei care au datorii sunt oameni.