avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate riv31

Activitate riv31

Ordinul MMP nr. 1032/2011 - modificarea Ordinului MMP nr. 578/2006 pentru aprobarea Metodologiei de calcul al contributiilor si taxelor datorate la Fondul pentru mediu

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
stabileste:
CAPITOLUL VII
Modul de calcul al contributiei prevazute la art. 9 alin. (1) lit. f) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 196/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 105/2006, cu modificarile si completarile ulterioare

Art. 34. — Administratorii, respectiv proprietarii de paduri care realizeaza venituri din vanzarea masei lemnoase si/sau a materialelor lemnoase, cu exceptia lemnelor de foc, arborilor si arbustilor ornamentali, pomilor de Craciun, rachitei si puietilor, au obligatia de a calcula si de a plati la Fondul pentru mediu o contributie de 2% din valoarea de vanzare a acestora.
Art. 35. — Baza de calcul la care se aplica contributia de 2% la Fondul pentru mediu reprezinta valoarea de vanzare a masei lemnoase si/sau a materialelor lemnoase obtinute, cu exceptia lemnelor de foc, arborilor si arbustilor ornamentali, pomilor de Craciun, rachitei si puietilor, exclusiv taxa pe valoarea adaugata.
Art. 36. — Contributia prevazuta la art. 9 alin. (1) lit. f) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 196/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 105/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, se declara si se plateste lunar, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care administratorul, respectiv proprietarul padurii a vandut masa lemnoasa si/sau materialele lemnoase obtinute.
Art. 37. — In aplicarea prevederilor prezentului capitol, semnificatia termenilor utilizati este prevazuta la pct. 12 si 13 din anexa.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...


Prin acesta inteleg ca proprietarii de paduri si nu cei care cumpara lemnul trebuie sa plateasca taxa la fondul de mediu.

INTREBAREA MEA ESTE :DACA CEL CARE CUMPARA LEMN FABRICA PALETI UNDE SE INCADREAZA SI CONFORM CAREI LEGI, SUNT CURIOASA DACA PENTRU UN ASTFEL DE PRODUS LEGEA CERE SA SE PLATEASCA O TAXA DE MAI MULTE ORI, ADICA 2% LA VANZATORUL DE LEMN SI CINE MAI STIE CAT DACA SUNT CLASIFICATI CA AMBALAJ.

DACA SUNT CLASIFICATI CA AMBALAJ MA INTERESEAZA ACTUL NORMATIV IN VIGOARE.

DACA AVETI CUNOSTINTA CARE SUNT ACTELE NORMATIVE IN VIGOARE APLICABILE IN FEB. 2012 FONDULUI DE MEDIU ( NU DESEURI, am inteles ca pentru deseuri este LEGEA 211/2011)
MULTUMESC, ASTEPT UN RASPUNS.
Răspuns la discuția declaratii
in ce consta acest contract? poti atasa un model? nu este mai usor sa calculeze ei dupa declaratia de impunere suma cuvenita? este sanctionat prin lege dak nu face acest contract?
Discuție declaratii
daca tatal meu are o intreprindere individuala caruia ii depun anual declartia 200 ( anul acesta nu ii mai stiu termenul), anul trecut am depus-o pana la 15 mai, la sanatate ce declaratie trebuie sa ii depun, ce termene are declaratia la sanatate?
Discuție declaratii
declaratie sanatate
IN INSTRUCTIUNILE DE COMPLETARE A FORMULARULUI 220 ([ link extern ] :
- daca au realizat pierderi in anul anterior
- daca au realizat venituri in perioade mai scurte decat anul fiscal ori
- cei care din motive obiective estimeaza ca vor realiza venituri care difera cu cel putin 20% fata de anul fiscal anterior VOR DEPUNE DECLARATIA 220 ODATA CU DECLARATIA PRIVIND VENITUL REALIZAT.