avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate ella80

Activitate ella80

Am facut cadastrul si intabularele pentru un teren intravilan cu casa. Vecinii din dreapta au un cadastru din 2001, dar nu figureaza in Cartea Funciara. Cadastrele difera cu linia de hotar intre mine si ei. Eu am un colt mai mare care apartine lotului meu, dar intra un pic la ei in curte. Pe cadastrul lor este specificat acest lucru, pe noul meu cadastru este o linie dreapta doar. Ca mp este acelasi lucru nu este schimbat nimic. Ma afecteaza cu ceva acest lucru? Cel care a facut cadastrul a zis ca nu si ca nu avea cum sa faca altceva. Casa acum nu mai este pe drept ca inainte si este un pic inclinata ( cum a venit cu trasarea linie de hotar ). De asemenea a zis ca cadastrul vecinilor fiind din 2001 nu isi mai produce efecte. N-as vrea sa stau prin judecata cu ei si sa ma asigur ca este ok ( Vreau sa reconstruiesc casa si peretele da exact in curtea lor fara a exista un gard intre noi. Dupa ce se termina casa urmeaza automat coltul respectiv )
Buna ziua. Sunt asociat intr-o firma cu 50% impreuna cu alta persoana. Cealalta persoana este si administrator. Firma a fost data in incetare de activitate de la Finante din 2012. Acum am primit o citatie de la Politia Economica acasa cum ca firma X a avut o lada frigorifica si ca isi vor lada inapoi. Mentionez ca toate lucrurile au ramas la administrator. Dansul are si sa imi dea bani inapoi dar neavand acte legale nu am ce sa ii fac.
Va rog daca ma puteti ajuta prin a ma informa referitor la conscintele ce pot apare asupra mea in urma acestui caz. Sigur dansul e de negasit si nu o sa returneze nimic inapoi. Multumesc anticipat!
Buna ziua. Sunt asociat intr-o firma cu 50% impreuna cu alta persoana. Cealalta persoana este si administrator. Firma a fost data in incetare de activitate de la Finante din 2012. Acum am primit o citatie de la Politia Economica acasa cum ca firma X a avut o lada frigorifica si ca isi vor lada inapoi. Mentionez ca toate lucrurile au ramas la administrator. Dansul are si sa imi dea bani inapoi dar neavand acte legale nu am ce sa ii fac.
Va rog daca ma puteti ajuta prin a ma informa referitor la conscintele ce pot apare asupra mea in urma acestui caz. Sigur dansul e de negasit si nu o sa returneze nimic inapoi. Multumesc anticipat!
Am fost angajata intr-o banca. Datorita faptului ca nu am vrut sa stau non stop peste program m-au pus sa-mi dau demisia. Am inregistrat amenintarilor lor pe mobil. Nu stiu daca ma ajuta. Dupa o perioada de luni fara munca n-am mai putut sa achit ratele. Achitam cand puteam si incercam sa ma tin la zi pana cand nu am mai putut. Acum lucrez dar sunt multe datorii din urma plus ca traiesc in chirie si salariul e mic. Nu stiu cum sa le impart.
Cand am facut creditul pentru ca eram angajata am trimis actele semnata de mine in agentie prin curierul intern dar nu mi le-au mai trimis inapoi. Le-am cerut si dna din agentie spune ca trimite ..mi-l da dar nimic.
Se vede clar ca exista rea vointa din partea bancii. Am doua cereri de esalonare fara raspuns. Esalonarile se fac doar cu adeverinta de venit.
Cum sa procedez. O poprire pe salariu sa-mi puna abuziv mai lipseste.

Multumesc pentru rabdare si raspunsuri!
- Doresc sa declar punctul de lucru pentru restaurant. Este acelasi ca si sediul social. Care sunt demersurile necesare si ce alte avizari trebuiesc luate si de unde?

- la data inchirierii casei in care ne desfasuram activitatea nu stiam ca respectivul imobil trebuie consolidat. Am dus devizul proprietarului dar acesta refuza sa colaboreze. Casa nu este nici pentru locuit. Nu est stipulat in contract nimic referitor acest lucru. Noi folosim doar curtea acum. Ce trebuie sa facem? Cine trebuie sa suporte cheltuielile si care lege ne ajuta?

Multumesc