avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters223764

Activitate ContSters223764

Răspuns la discuția Dobandire mostenire
In cazul in care dezbaterea mostenirii se vor hotari sa o faca dupa multi ani sau chiar dupa ce moare si mama, se mai poate face la notar?
Buna ziua,

M-am angajat in cadrul unui cabinet de avocatura acum 3 ani, pe postul de referent de specialitate in justitie.
Prin Ordinul nr. 177/2012 aceasta functie a fost radiata, eu pe ce functie am fost trecuta?
Fac mentiunea ca nu-l pot prinde pe contabilul nostru sa-l intreb.

Va multumesc,
Cu stima,
Ioana
Buna ziua,

In cazul inundatiilor care au avut loc in judetul Galati, persoanele care au avut asigurate casele, sa zicem ca valoarea politei de asigurare a fost de 10.000 euro.
Casa a fost distrusa in totalitate, firma de asigurari a oferit doar 9000 lei ca si despagubire in urma evaluarilor facute de inspectorii trimisi la fata locului.
Imi puteti spune daca e corecta suma platita ca despagubire?

Va multumesc,
Cu stima,
Ioana
Buna ziua,

In cazul in care exista 4 copii, tatal decedeaza, unul din cei 3 copii locuieste in casa parintilor impreuna cu mama ramasa in viata. Tatal a decedat acum 2 ani. Nu s-a dezbatut mostenirea.
Copilul ramas in casa cu mama plateste impozitul si alte cheltuieli ale casei si are grija de mama sa.

Poate acesta din urma sa dobandeasca singur dreptul de mostenire asupra casei parintilor?
Daca da, ce demersuri legale trebuiesc urmate, pentru ca acesta sa intre in posesia casei?

Va multumesc,
Cu stima,
Ioana
Răspuns la discuția Casa ramasa fara mostenitori
Casa e ramasa in paragina de 4 ani de zile, nici macar primaria nu poate face nimic?
Răspuns la discuția Casa ramasa fara mostenitori
Eu daca as dori sa cumpar sau sa inchiriez aceasta casa este posibil? cui trebuie sa ma adresez?
Buna ziua,

In cazul in care proprietarul unei case decedeaza si nu are nicio ruda apropiata care sa mosteneasca casa, cine intra in posesia ei?

Va multumesc!
Cu stima,
Ioana
Avem actiune in instanta castigata dar, nu putem face nimic cu aceasta sentinta atata timp cat, persoana este plecata in alta tara.
Ne doream macar pe parte penal sa facem ceva....
In concluzie, sa inteleg ca nu exista legi care sa ne apere de astfel de escroci?
Buna ziua,

As dori sa fac o plangere penala impotriva unei PF care a detinut o Intreprindere individuala, timp de 3 luni in care a luat marfa fara sa plateasca nimic.
Dupa aceste 3 luni a mers la Registrul Comertului si a inchis intreprinderea. Din cate am inteles in cazul intreprinderilor individuale nu se solicita declaratie pe propria raspundere ca nu detine datorii, pentru a putea sa o inchida.

Pentru a face plangere penala impotriva acestei PF,ce temei legal pot folosi? Ca si fapta unde o pot incadra?

Va multumesc!
Cu stima si respect,
Ioana
Răspuns la discuția Procedura vanzare actiuni
Este societate pe actiuni SA