avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate drstropmams

Activitate drstropmams

Discuție timbru mediu
Buna ziua, se mai poate depune cererea pentru restituirea timbrului de mediu? Multumesc!
Polita RCA este o polita obligatorie, politistul nu-si face treaba, este obligatia lui sa obtina o copie a politei de la vinovat si sa va inmaneze documentele de care aveti nevoie pentru dosarul de dauna!
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care ar fi implicatiile in cazul in care o firma cu activitatea suspendata in data de 8 mai 2009, nu a fost reactivata.
Mentionez ca la data suspendarii firma era fara activitate, nu era platitoare de TVA si nu avea obligatii de achitat.
As dori sa radiez aceasta firma si as vrea sa stiu daca acest lucru se poate face doar printr-o simpla cerere la Registrul Comertului.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor!


Discuție CMI
Buna ziua,

sunt absolventa a facultatii de stomatologie 2011 si incepand cu 1 februarie 2012 voi colabora cu o clinica stomatologica (forma juridica SRL). Mi s-a solicitat sa-mi fac CMI sau SRL pentru a incasa veniturile lunare.

Va rog sa-mi spuneti cum pot deschide CMI daca eu nu am cabinet propriu ci imi voi desfasura activitatea la clinica respectiva? Ce documente sunt necesare pentru inscrierea la Administratia Financiara ca platitor de impozite?


Va multumesc anticipat pentru ajutor,
Ecaterina
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o consultatie pentru urmatoarea speta:

sora mea a construit o casa pe un teren al tatalui meu. Terenul are cadastru si este intabulat. Pentru intabularea constructiei ( autorizatia de constructie este pe numele surorii mele), Oficiul de cadastru solicita un document din care sa reiasa legatura dintre terenul tatalui meu si casa surorii mele. Ni s-a explicat de catre un notar ca este nevoie de un contract de superficie intre cei doi proprietari. Va rog sa-mi spuneti daca poate fi incheiat acest contract fara dezbaterea mostenirii dupa mama, noi fiind patru surori ( doua dintre noi nu locuiesc in tara).
Mentionez ca dupa intabulare, tatal si sora mea doresc sa vanda aceasta proprietate ( teren + constructie).

va multumesc foarte mult!
Va mutumesc incaodata!
va multumesc!
as mai avea o intrebare, daca merg acum sa-l depun, va trebui sa platesc amenda?
Buna ziua,

sunt persoana fizica si am incheiat un contract de comision ca asistent in brokeraj cu un broker persoana juridica. Am optat pentru retinere la sursa16%.
Va rog sa-mi spuneti daca mai am obligatia sa inregistrez contractul la Administratia Financiara si in ce termen. Contractul a fost incheiat pe 18.05.2011.

va multumesc!