avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... reactivare firma activitate suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

reactivare firma activitate suspendata

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care ar fi implicatiile in cazul in care o firma cu activitatea suspendata in data de 8 mai 2009, nu a fost reactivata.
Mentionez ca la data suspendarii firma era fara activitate, nu era platitoare de TVA si nu avea obligatii de achitat.
As dori sa radiez aceasta firma si as vrea sa stiu daca acest lucru se poate face doar printr-o simpla cerere la Registrul Comertului.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor!


Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 22:23, 14 Mai 2012
Radierea se face in 2 etape: dizolvare si radiere. Necesita mai multe acte si deplasari la registru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere firma Mariana08 Mariana08 Am un SRL care apare inactiv la Finante si in dizolvare la Registrul comertului prin actiunea acestuia. Exista un singur asociat. Firma nu mai are datorii la ... (vezi toată discuția)
Demisie din functia de administrator s.r.l si anulare contract comodat liv.savu liv.savu Buna seara . Sunt administrator si actionar intr-un S.R.L unde sunt asociat cu inca cineva , deci suntem 2 asociati . As dori sa-mi spuneti daca exista ... (vezi toată discuția)
Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)