Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... reactivare firma activitate suspendata
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

reactivare firma activitate suspendata

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti care ar fi implicatiile in cazul in care o firma cu activitatea suspendata in data de 8 mai 2009, nu a fost reactivata.
Mentionez ca la data suspendarii firma era fara activitate, nu era platitoare de TVA si nu avea obligatii de achitat.
As dori sa radiez aceasta firma si as vrea sa stiu daca acest lucru se poate face doar printr-o simpla cerere la Registrul Comertului.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor!

Radierea se face in 2 etape: dizolvare si radiere. Necesita mai multe acte si deplasari la registru.