avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate costy19762000

Activitate costy19762000

Buna ziua
In data de 12.01.2016 am fost lovit la o intersectie semaforizata de catre un cetatean. Am fost la politie, am primit asigurarea RCA de la masina cetateanului, el fiind vinovatul. La doua saptamani de la eveniment a venit inspectorul de daune, acasa, masina fiind imobilizata, a facut poze si a intocmit constatarea. Dupa 3 saptamani de asteptare am primit raspunsul de la firma de asigurare cu valorile de despagubire, 2300 lei pentru dauna totala (asa fiind incadrata dauna de la inceput) si 3072 lei pentru reparatie (devizul total fiind de 14519 lei). Am cerut la firma de asigurari detaliile calculului valorilor mai sus mentionate si au spus ca masina e veche si are multi km. Dar consider ca nu este corect, avand in vedere ca aveam o masina functionala conditiile tehnice fiind conforme pentru circulatia pe drumurile publice. Masina Ford Focus break fabricatie 2002, km bord 312000. Pot face reclamatie la Comisia de Cupraveghere a Asigurarilor si la Protectia Consumatorului? Am sanse sa obtin alta valoare a despagubirii?
Multumesc
Nu detinem decat chitanta, presupun ca preotul stia ca trebuie sa elibereze si un contract de concesiune conform Regulamentului Cimitirelor.
Tot conform regulamentului cele doua locuri de veci sunt considerate de folosinta vesnica, intrucat indeplinesc conditiile de la art 9 din regulamentul mai sus mentionat.
stiu ce inseamna concesiune si ce proprietate PROBLEMA ESTE CA NOI AM DAT BANII LA BISERICA - PREOT - si am primit doar o chitanta cu mentiunea numelui si prenumelui a sumei si cu mentiunea DOUA LOCURI IN CIMITIRUL NEDELEA - la ce cod s-ar incadra "treaba asta"
Nu am schimbat religia.
Terenul de proprietate publica dat sub administrarea parohiei.
Chiar daca nu ar fi vanzare-cumparare (pentru ca nu avem niciun alt act decat chitanta), cred ca cel putin o concesionare ar trebui sa fie inclusa in banii deja achitati, minim 7 ani...
pe chitanta scrie numele si prenumele, suma 1000 lei si mentiunea - DOUA LOCURI IN CIMITIRUL NEDELEA, chitanta este cu regim special
Socrul meu a achizitionat in 2010 (la decesul sotiei) doua locuri de veci in localitatea Nedelea (PH) pentru care a achitat suma de 1000 lei (de la biswerica eliberandu-i-se o chitanta).
Acum dupa 3.5 ani ni se cere o suma de 40 lei pentru actul de concesiune al celor doua locuri (eliberarea actelor de concesiune a inceput cu anul 2013).
Sub incidenta caror legi intra cele doua lucruri distincte mentionate mai sus, concesiune/cumparare si deasemenea, ce este valabil, chitanta de cumparare a celor doua locuri de veci sau contractul de concesiune ce urmeaza a fi eliberat?
in dimineata de 29.02.2012 un coleg de servici a fost oprit de politie pentru depasirea limitei de viteza (64 km/h in localitate). Dupa intocmirea procesului verbal colegul l-a semnat cu obiectiuni (sanctiunile din PV fiind 2 puncte de penalizare si 2 puncte de amenda). Semnand cu obiectiuni, organul de politie a taiat pe diagonala procesul verbal si a intocmit altul în care a trecut doar ca sanctiune 2 puncte de penalizare şi avertisment. Problema este ca din al doilea PV colegul meu nu a primit niciun exemplar, politaiul spunandu-i că soseste prin posta. E posibil ca organul de politie sa mai adauge ceva in ultimul PV semnat fara obiectiuni. Primul PV pe care politaiul l-a taiat pe diagonala mai este valabil sau este anulat?
Buna ziua.
Lucrez la o societate care efectueaz transport marfa. În data de 16.09.2011 am achitat cu O.P. contravaloarea a două roviniete a cte 720 euro. Rovinietele respectivelor vehicuel expirau în data de 20.09.2011. Din greseala nu a mers nimeni sa ridice rovinietele noi pana pe data de 20.09 şi s-au ridicat in data de 29.09.2011. Ma astept sa primim doua PV-uri cu amenda. Putem primi un avertisment doar daca le contestam, pentru că plata s-a efectuat înainte şi banii au stat in contul CNADNR pana s-au ridicat rovinietele in data de 29.09? Este adevarat ca daca le primim dupa 6 luni de la constatarea contraventiei PV-urile se prescriu? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.