avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Activitate karateka

Activitate karateka

Buna ziua tuturor!
Imi poate spune cineva in ce conditii se poate imputernicii un mandatar?
Problema este ca locuiesc intr-o casa nationalizata si retrocedata si vechiul proprietar a imputernicit un mandatar care in numele lui se ocupa de toate. Eu personal cred ca ceva nu este in ordine pentru ca , ieri am aflat, sufera de boala Alzheimer. In cazul in care are aceasta boala el poate personal sa imputerniceasca pe cineva ca mandatar?
Va multumesc si va doresc o zi minunata.
Buna seara tuturor!
Am o problema cu un supliment alimentar. Dupa ce am consumat o doza recomandata de ... 100 mg. am facut o reactie alergica de am ajuns la urgenta unde m-au tratat. Am efectuat teste alergologice unde s-a stabilit ca sunt alergic la ... . Respectivul produs l-am cumparat dintr-un magazin naturist si pe eticheta nu s-a evidentiat ca ar putea cauza reactii alergice. Cine isi asuma raspunderea in cazuri de acestea si care sunt pasii legali ce ar trebui urmati?
Va multumesc Karateka
Va multumesc foarte frumos si va doresc un weekend minunat.
Cu stima Kerekes Imre
Răspuns la discuția restructurare personal
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns, dar a sta inseamna ca nu avem niciun drept, suntem serviti pe tava angajatorului.
Cu stima karateka
Buna ziua tuturor!
sunt intr-o situatie delicata la locul de munca si a -si dori sa va intreb urmatoarele;
Sunt angajat al unei firme cu sediul in Bucuresti la un punct de lucru in tara de 11 ani cu contract de munca pe termen nelimitat in functie de gestionar. Firma are peste 20 de angajati. Mi s-a pus in vedere conform unei hotarari ai Consiliului de administratie ca s-ar putea sa se restructureze personalul. Asta inseamna desfiintarea postului, concediere sau diminuarea salariulu pentru ca in hotarare nu a fost specificati? Aceasta hotatrari nu ar trebui luate impreuna cu reprezentantii salariatilor ( cred ca nu avem asa ceva)? In caz de probleme ce masuri legale pot lua?
Va multumesc anticipat.
Cu stima karteka
Va multumesc pentru raspuns.o
O seara buna Kerekes Imre
Buna ziua!
Imi puteti trimite hotararea CEDo in cazul primului proces pilot Atanasiu si altii vs. Romania, la imrekerekes@hotmail.com?
Sia-si dorisa va intreb inca ceva. In celelalte procese pilot sunt si persoane fosti chiriasi, cumparatori pe Legea 112/1995?
Va multumesc.
Cu stima Kerekes Imre
Va multumesc pentru idee, voi incerca acolo.
O zi buna Kerekes Imre
Buna ziua tuturor!
A-si dori sa va intreb, daca stie cineva unde se pot gasi hotarari ale instantelor judecatoresti pronuntate pana in data de 6 martie 1945 cu privire la persoane ale caror averi au fost dobandite ilicit? Este vorba de prevederile HG nr. 923 din 13.09.2010, privind aplicarea unitara a L. 10/2001, art. 1 punctele 1 si 2. ANRP-l nu stie nimic.
Va multumesc si vadoresc un weekend placut.
Discuție Hotarare CEDO
Buna ziua!
A-si dori sa va intreb daca are cineva o hotarare CEDO; KALINOVA C. BULGARIA in limba romana si daca mi-ar putea trimite.
Va multumesc.