avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate dj_ane2001

Activitate dj_ane2001

am divortat la notar in august 2013 cu conditia ca fatita o sa locuiasca cu mine, iar eu in urma partajului o sa-i cedez toate bunurile in afara de masina pe care o conduceam de obicei eu.asa ca am fost de acord cu tot partajul + libertatea sa o vada oricand pe fetita cu anuntarea vizitei in prealabil
acum situatia e f complicata fiindca el de cate ori vine la fetita ma injura, ma jigneste, m-a si batut odata si eu nu am luat atitudine de fraiera!!!#-o#-o#-o#-o#-o#-o
intr-un proces de hartuire se considera proba inregistrari multiple cu telefonul cu toata gama de injurii, amenintari cu moartea etc?
cum pot eu sa dovedesc ca ma hartuieste cu ocazia vizitelor la fetita?
faptul ca in timpul casniciei m-a batut si am pv de la politie ma ajuta cu ceva??
cum sa ma mai scap de omul asta??eu am vrut sa nu-l indepartez de copilul lui care are doar un an jumate si acum imi pare rau
cum pot sa fac sa modific actul de la notar si sa-i obtin un program de vizita fix pe care sa fie obligat sa-l respecte?
sau mai bine ...cum sa fac sa-l decad din drepturile parintesti ca oricum nu l-a interesat niciodata de copil, vrea doar sa-mi creeze neplaceri!!!are multi bani si ma tot ameninta ca rezolva orice cu banii lui...
va multumesc
buna seara
am lucrat intro companie nationala privata, iar in 2011 postul meu s-a desfiintat pt toate sucursalele si agentiile din tara, dar pe mine nu m-au putut da afara deoarece eram insarcinata.in 2012 am inceput concediul prenatal, iar intre timp am divortat si m-am mutat in alt oras impreuna cu copilul.
in 2014 ar trebui sa ma intorc la lucru, doar ca postul meu nu mai exista.
angajatorii au obligatia sa imi ofere alt loc de munca sau o sa ma scoata in somaj?am dreptul sa refuz noul post si sa ies in somaj sau e ca si cum imi dau demisia daca refuz?tinand cont ca si in orasul in care m-am mutat dupa divort exista o agentie a acestei companii , angajatorul are obligatia sa imi ofere aici un loc de munca?care sunt drepturile mele si care sunt obligatiile mele?
va multumesc#-o#-o#-o#-o:((#-o
buna seara
mama a incheiat in 2008 un contract de comodat in vederea infiintarii unei sc care de fapt nu a functionat niciodata si nu a platit niciodata nici o taxa si acum tot primeste notificari prin posta pt acea societate
cum poate anula acel contract de comodat daca nu il mai are?
de ce acte are nevoie?
cum trebe sa procedeze?
trebuie sa mearga personal sau pot merge eu in locul ei?
va multumesc
buna seara!
in urma divortului si partajului la notar am obtinut o masina care este pe numele fostului sot.ce trebuie sa fac sa o inmatriculez pe numele meu?ce acte imi trebuie?trebuie sa merg la rar chiar daca in aprilie 2013 am facut rar-ul?
Buna ziua!
Cat dureaza procesul de divort,tinand cont Ca avem o fetita de un an??de obicei cate termene se dau?dureaza mai Mult pt ca e vara si perioada concediilor??
Va multumesc pt interesul acordat mesajullui meu.pacat ca nu pot face toate astea deoarece mi-a luat Si masina,iar acum sunt inchisa in vf muntelui cu un copil mic pe care nu am cu cine sa-l las.in plus,am mentionat ca nu am urme clare de bataie,iar cat e tare ma doarr capul sau spatele nu pot dovedi.chiar politistul e azi noapte imi explica faptul ca am nevoie De martori a sa dovedesc violenta fizica,dar mai Ales cea psihica.as dori mai mult sa aflu in ce ordine si Cum sa fac lucrurile pt ca Abia Astept sa ma intorc la parintii si rudele mele,sa scap de infern,dar nici nu as vrea sa raman cu doua credite restante si cheltuielile aferente cresterii copilului si el sa ramana cu casa ,masina,taf,padure razand de mine
Buna dimineata
Va rog cu disperare,am nevoie de sfatul unui avocat,sunt disperata!!!
In primul rand precizez ca vreau sa divortez,dar in legatura cu procedura aceasta sunt lamurita
Problema mea este partajul deoarece chiar am muncit si pe langa asta sotul m-a abuzat fizic si psihic Zilnic timp de multi ani.
1 . Aam doua credite dinaintea casatorie,bani din care am cumparat o masina pt sotul meu actual.cum il pot obliga pe sotul meu sa contribuie la plata ratelor?
2 . Parintii mei ne-au facut cadou 5000 euro,tot inaintea casatoriei cu care am achitat un credit de-al Actualului sot.cum pot dovedi asta?imi pot recupera banii??
3. Detin o sc unde sunt unic asociat si administrator,care a fost infiintata la rugamintea unui vecin care construieste o pensiune cu fonduri europene si avea nevoie de o societate care sa fie firma constructoare,el in fapt construind pensiunea cu niste baieti in sat pe care ii plateste la intelegere.aici Apar problemele...sotul meu are procura notariala facuta cu mine,cu drepturi depline,adica poate sa semneze orice in numele meu.asa ca mi-a luat absolut toate actele.firma Are multi angajati si rulaj mare.am cumparat un taf cu contr. De vanzare cump si fact pe firma asta.eu nu stiu nici macar cum o cheama pe contabila,tot ce stiu e din discutiile auzite intre ei.cum pot eu sa fac rost de contr. De vanzarw cump sau fact. De la taf ca sa il pot baga la partaj???ma pot duce la reg omertului cu buletinul si copie dupa cert de inregistrare sa cer actele tafului???la ce institutie sa merg??unde E inregistrat taful??ei imi pot face rau sau ceva ilegal prin intermediul firmei??cum sa fac sa iau toate actele si sa vad care e situatia??i-am auzit vorbind ca factura si contr. Tafului ar fi in val de 500 mil lei vechi.
4. Impreuna am cumparat pamant si am construit o casa.pamantul e intabulat,dar casa nu cu toate ca locuim Aici din 2011.ar trebui facut pv de receptie a lucrarii la primarie si sa ampleseze un topograf casa in parcwla etc.numai ca toate astea Costa si eu nu dispun e atatia bani.as putea sa bag casa in partaj daca nu e intabulata??daca nu,trebe sa termim cu intabulatul si apoi sa bag divortul??
5. Avem masina aproape noua.ceacte ale masinii am nevoie pt partaj???
6. In timpul casniciei am cumparat mai multe hectare de padure cu xontr. De vanz cump pe numele sotului numai ca,la fel,nu am nici macar copii dupa contracte.cum pot sa fac rost de ele ca sa le pot baga in partaj??
Adineauri. A plecat politia de la mine dupa o bataie crunta.cum ma pot folosi de asta tinand cont ca ma tot ameninta ca imi ia fetita de 1 anisor si ca nu am cum sa dovedesc ca ma tortureaza psihic si fizic.m-a amenintat ca are dreptul sa ceara o examimare la iml ca sa dovedeasca,ca nu ma bate,el fiind smecher pt ca ma loveste numai cu pumni si picioare in cap si coloana,unde f greu pot dovedi ca m-a lovit.
MentioneZ ca am 26 de ani si 9 ani de cand sunt cu el din carw 5 de tortura.nu am scuza,stiu!!mereu am zis ca ne certam ca nu avem casa,asa ca am facut una,apoi am zis ca nu avem copil asa ca am facut o minune de fetita,dar e tot mai rau.
Eu sunt,acum,o persoana degradata psihic,tremur incontinuu,nu am pe nimeni,familia intreaga locuind in orasul natal la 600 de km distanta.
Va rog sa imi scuzati greselile de ortografie (se datoreaza orei tarzii disperarii si a faptului ca tastez de pe un telefon mobil) si pentru nestiinta,ma simt ca un prost si nu stiu cum am ajuns asa.
Va rog ajutati-ma!!!sufletul meu plange si nu Are cine-l asculta.
Dati-mi o speranta sa stiu ce am de facut.
Va multumesc
Buna ziua.daca in urma divortului copilul o sa locuiasca cu mine,de obicei,tatalui cum I se sttabileste programul de vizita?cate zile are dreptul,pe luna,sa ia fata tinand cont ca locuieste la 600 de km?as vrea sa-mi fac o ideea despre cum se procedeaza in general mai ales ca fetita are 1anisor.
Va multumesc
Buna seara!deoarece in orasul natal vreau sa ma stabilesc cu fetita mea (este la 500 km de orasul unde am domiciliu) as dori sa introduc acolo act de divort.mentionez ca acolo ne-am casatorit.mi-ar fi f greu cu copil mic sa fac naveta la asa dist pt divort si custodie...si partaj.
Intrebarea este:pot sa introduc actiunea de divort pe raza judecatoriei altui oras decar cel unde avem domiciliul?va multumesc
#-o:((:((#-o
Buna ziua.sunt in concediu crestere copil si tocmai m_au anuntat colegele de la servici ca postul meu s-a desfiintat si ca o sa-mi propuna un alt post cand o sa ma intorc (peste un an).daca refuz postul nou am dreptul la somaj?mentionez ca postul propus e unul inf,cu doar 500 lei salar.restul colegilor care au refuzat si-au dat demisia,nu I-a scos in somaj. Care sunt drepturile mele??va multumesc#-o#-o#-o#-o#-o#-o