avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_kiki73

Activitate cristina_kiki73

Răspuns la discuția Repartitoarele- Legale sau Nu?
Conform tabelului pe care il avem 50% dintre proprietari sunt de acord sa renunte la aceste repartitoare din cauza carora casele noastre sunt pline de mucegai, insa avem parte de un administrator incompetent care nici nu locuieste in blocul nostru si mai mult sotia acestui domn administrator este cea care citeste repartitoarele deci acestia nu au nici un interes sa se rezilieze ctr. cu Ista. Presedintele blocului este foarte putin dotat. Cred ca am spus tot .
Buna ziua, sunt o proprietara de apartament la bloc si nu stiu ce sa mai cred. Conform noii legi 121 proaspat promulgata cu obligativitatea repartitoarelor din 1 ian 2017 nu stiu daca pana atunci nu putem rezilia ctr. care a fost facut pe 10 ani de catrea administratia bl. in care locuiesc la momentul semnarii.
Intrebarea mea este: Legal sau nu sa avem un contract semnat pe 10 ani si sub ce forma il putem rezilia?
Multumesc anticipat celor ce imi pot raspunde la aceasta intrebare.
Am vorbit deja cu presedintele dar si cu cei 2 cenzori care sunt persoane fara studii de contabilitate.
Sa va explic despre ce este vorba: consumul de apa calda aferent lunii ianuari ein acest moment se regaseste pe lista de plata aferenta lunii decembrie pe care a afisat-o administratorul. In acest consum se regaseste deasemenea si luna noiembrie care a fost achitata in lista aferenta lunii noiembrie.Deci in acest moment trebuie sa platesc 19 m cubi de apa calda ce se regasesc in lista lunii decembrie.
Va rog ajutati-ma.
Răspuns la discuția Contestatie proces verbal
Va multumesc pentru raspuns.
Totusi as dori sa stiu daca va trebui sa platesc ceva in cazul in care pierd procesul si ce sanse am sa castig acest proces.
As dori sa stiu cum se poate cere expertiza contabila pentru administratorul unei asociatii de proprietari .
Mentionez ca am descoperit anumite nereguli in lista de plata afisata de aproximativ 2 luni.
Multumesc pentru ajutor.
In data de 1 februarie 2013 a fost intocmit un proces verbal de catre Politia Locala sector 1, care mi-a ridicat autoturismul desi in zona respectiva nu existau semne de circulatie care sa interzica stationarea/parcarea. As dori sa stiu care este formularul pe care trebuie sa-l completez (taxe de plata). Ce rata de castig am si ce anume as putea sa platesc daca nu castig acest proces.Mentionez ca in momentul de fata nu am nici un venit. :(
Multumesc foarte mult tuturor celor ce ma pot ajuta.
Buna ziua, pentru cine poate sa ofere o mana de ajutor unei persoane disperate . Am lucrat 6 luni la o firma de constructii(mari tepari) de la care nu imi pot recupera salariul de 2 luni.Contributiile catre stat am aflat ulterior ca sunt restante.
Cine ma poate ajuta?#-o Nu stiu ce sa mai fac .Ajutor.
Va rog sa ma ajutati pentru a scapa de cei care ma hartuiesc (firma) cu recuperarea unor presupuse debite.Orice sugestie poate fi de ajutor.Va multumesc din suflet.