avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters224661

Activitate ContSters224661

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este nivelul de studii pt. functia de Director de vanzari si Director logistica. Daca angajam doua persoane doar cu studii medii pe aceste functii, in cazul in care nivelul de studii este 4 (studii superioare), care ar fi consecintele in cazul unui control ITM.
In urma cu 4 ani mi-a fost respins de ITM un contract de angajare pt functia de Director vanzari pt ca persoana care urma sa fie angajata nu avea studii superioare.
Va multumesc!
Discuție Anulare studii
Buna ziua,
In anul 2008 am terminat o facultate de 4 ani, specializarea Relatii Internationale. Am sustinut examenul de licenta la o alta Universitate la Fac.de Management. Dupa ce am primit aprobarea cu toate semnaturile aferente am sustinut si promovat examenul de licenta la aceasta facultate . Am obtinut o adeverinta care atesta ca am sustinut si promovat examenul de licenta, cu toate semnaturile obligatorii pe ea. Apoi am urmat si finalizat masterul cu examen de disertatie. In timpul masteratului, dosarul meu de licenta impreuna cu alte dosare a fost ridicat de IGP pt verificari (legat de scandalul diplomelor false). Dupa tot felul de audieri, verificari de aprox. 4 ani, mi-am primit dosarul inapoi. Am dus imediat dosarul inapoi la Universitate pentru eliberarea diplomelor de licenta si master. Dupa o luna am primit un telefon de la secretara sefa de la facultate ca nu se poate elibera diploma de licenta pt ca facultatea pe care am terminat-o are alta specializare fata de cea la care am dat licenta. Deci se anuleaza si masterul. Va rog sa-mi spuneti daca pot sa fac ceva in aceasta situatie si daca o sa am castig de cauza in instanta tinand cont de faptul ca am primit toate semnaturile necesare pentru a sustine licenta la aceasta facultate, dosarul pentru urmarea cursurilor de master si sustinerea examenului de disertatie cu toate aprobarile universitatii inclusiv semnatura secretarei sefe care mi-a spus ca nu imi semneaza diploma de licenta.Pe adeverinta care tine loc de diploma de licenta exista semnaturile decanului si a acestei secretare.In speranta ca voi primi un raspuns va multumesc anticipat.
Buna ziua, am primit astazi de la de la un Birou Execut. judecatoresc o somatie prin care s-a trecut la executarea silita a sumei de 28 euro, tarif despagubire rovinieta si 424 lei onorariu + chelt de executare.
Odata cu aceasta somatie am primit si un proces verbal de contraventie cu data de 25.03.2011 ca am circulat pe data de 27.10.2010 fara rovinieta.
Nu am primit in aceasta perioada nici o instiintare ca am de platit aceasta suma.
Nu mi se pare corect sa platesc taxele judecatoresti aferente acestei somatii in conditiile in care nu am fost niciodata instiintata ca am de platit aceasta suma. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez in aceasta situatie.

Va multumesc!
Hristos a inviat!
Va rog sa ma ajutati cu o problema. Am primit o Decizie prin care un reprerezentant de vanzari este numit ca reprezentanul managementului pentru calitate si urmeaza sa-i trec aceste atributii in fisa postului. Intrebarea mea este daca poate aceasta persoana sa ocupe aceasta functie fara sa respecte nivelul de studii cerute in COR, nivel de studii IV studii superioare si fara diploma care sa ateste ca a facut cursul?
Care sun consecintele in cazul unui control de la ITM?

Multumesc mult?
Buna ziua,
as dori sa stiu daca pot sa scot de la Cosmote o inregistrare a unei convorbiri telefonice. Am auzit ca sunt stocate 6 luni.
Multumesc.
Buna ziua,
asociatul firmei nu a platit contrib. la sanatate din dividende din anul 2007. Nu a primit nici o instiintare pentru plata acestei contributii. Va rog sa-mi spuneti daca se prescrie datoria aferenta anului 2007 si 2008 cf Codul de Procedura Fiscala care stipuleaza la art. 130, alin. (1), ca dreptul de a cere executarea silita a creantelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani.

Va multumesc anticipat.

Răspuns la discuția dosar de licenta la parchet
Multumesc mult pt. raspuns.
Buna ziua,

Am terminat facultatea la U.S.H. (4 ani) in anul 2008 si am dat examenul de licenta la U. Ecologica. Am primit o adeverinta ca am sustinut examenul de licenta si dupa aproximativ un an am fost sa-mi ridic diploma de licenta si mi s-a spus ca dosarul meu impreuna cu alte dosare au fost ridicate si duse pentru verificare la parchet, legat de scandalul diplomelor false. Au trecut 3 ani jumate de atunci si tot mi se spune sa astept. Am pierdut 3 ani in care puteam sa termin stagiul CECCAR. Ce pot sa fac, in afara de a astepta sa se finalizeze aceasta verificare ce dureaza de atata timp si cine stie cat va mai dura?