avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters22492

Activitate ContSters22492

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
pt suz
sa stii ca la def e si mai nasol
Răspuns la discuția partaj bun imobil dupa divort
Avokitten a scris:

istudor adriana a scris:

Buna ziua,


as dori sa stiu daca , in cazul in care la partaj se solicita impartirea unui bun imobil dobandit anterior casatoriei de una din parti in baza unui contract de vanzare -cumparare , cealalta parte are dreptul la o o parte din valoarea acestuia , daca se afla in concubinaj in momentul in care a fost dobandit??


mentionez ca sotul a dobandit acest bun imobil, de la parintii acestuia inainte de casatorie, dar ca cele doua parti implicate in partaj (sotul si sotia ) nu aveau niciun venit la momentul dobandirii bunului.


Multumesc frumos pentru amabilitatea de a ma ajuta.


in primul rand, concubinajul nu e prevazut de lege, inca. deci bunurile dobandite in timpul concubinajului sunt bunuri proprii celui care le-a cumparat.
in al doilea rand, investitile care le-ati facut in imobil, le puteti recupera fie prin actiunea de partaj fie printr-o actiune in pretentii.

concluzie: imobilul, nu are cum sa fie un bun comun, daca la momentul incheierii contractului de v-c, doamna si domnul nu erau casatoriti legal dar doamna poate demonstra banii investiti ca sa ii poata recupera.
si daca sotia nu a avut niciodata un venit, instanta o va intreba: "dar de unde ati avut dvs banii?"


av.m.vasilescu


stimata colega
am avut un caz similar si te rog sa ma crezi ca instanta nu a intrebat nici macar o data pe parte de unde a avut banii sa achizitioneze 2 apartamente , in conditiile in care am demonstrat ca firmele avute erau inchise, asa ca.........
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
pt noneuro

cred ca ai dreptate , dar speranta moare ultima #-o#-o#-o#-o
Răspuns la discuția divort cu minor
Am inteles ca de fapt pe dvs va intereseaza cum poate fi mama, respectiv fosta dvs sotie sa restituie suma de bani care i-a fost data cu titlu de pensie de intretinere.
Numai minorul , care este titularul cererii asistat legal de dvs poate solicita restituirea sumei ,dar in situatia in care dvs sunteti in apel si unul din motivele apelului nu a fost si acest aspect, numai pe calea unei actiuni in pretentii puteti sa solicitati. Pana una alta promovati o actiune de stopare a pensiei de intretinere , asta pana la solutionarea apelului, pe cale de ordonanta.
bafta
Achiesez la cele scrise, dar daca nu ma insel exista si o directiva a CE privind uniunea consensuala sau concubinajul, directiva care lamureste problema =D>
mai degraba prin intermediul instantei solicitati de la banci extrasele de cont.
in ceea ce priveste munca depusa de parintii dvs , la reenovare, zugravit , etc , acestia ar trebui sa faca o cerere de interventie in nume propriu prin care sa solicite suma cu care consider ca au contribuit atat de la dvs cat si de la fostul sot .
ca probe puteti solicta martori ,daca nu aveti inscrisuri, daca munca s-a efectuat numai pt a va ajuta pe dvs.
nu numai inscrisurilee va pot ajuta ci si martorii .
de asemenea puteti formula si o plangere penala in temeiul art 210 C P , furt intre soti.
bafta
asa cum au indicat si coleegii meei, poate formula o actiune prin care sa solicite incredintarea ;i stabilirea domiciliului la bunica dar totodata se poate solicita si suspendarea exercitiului drepturilor parintesti ale tatalui , care spuneti ca nu s-a mai ocupat de minora de circa 11 ani.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
marco23 a scris:

nu o sa se afisesze luni,ai sa vezi!!
ma uit pe forum si voua va pasa de anularea examenului si de cei cu handsfree!!tara arde si......
treziti-va ca fiecare vrem sa luam in contestatii,daca da Dumnezeu sa luam,nu ne mai intereseaza de anulari si de handsfree!!voi numai subiecte din acestea aiurea aveti!!!
hai sa va zic eu ceva interesant!!!A AJUNS LA URECHILE LOR CA O SA NE DUCEM IN MASS MEDIA SI S-AU APUCAT DE CORECTAT CONTESTATIILE MAI PE SERIOASE MAI COPII!!!Asta e o veste buna,nu anulari si handsfree!!!bafta nu va zic,ca depinde ce ati scris pe foi fiecare!!!:D


am un sentiment ca nu numai asta a ajuns la urechile lor ci si ca dintre cei care posteaza aici chipurile ca uttlizatori, sunt pusi sa citeasca tot si sa vada cam care este starea de spirit , daca am lasat-o mai moale, dar cred ca s-au descurajat cand au vazut si probabil citit faptul ca sunteti determinati sa va cautati dreptatea chiar mai departe
va iubesc pe toti pentru spiritul vostru liber si pentru credinta voastra in corectitudinea celor scrise in lucrari
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
carmen marin a scris:

In fapt m-as fi dorit un altfel de examen. as fi vrut sa constea in spete, caci asta face un avocat, apara partile din proces, oricare ar fi ele. Asa cum intram direct in "paine" dupa absolvire consider ca ar fi necesar sa cunoastrem practica , nu teorie pura. asta este parerea mea.



draga mea
o sa ai parte de spete , destule
din cate am inteles ai fost grefier , daca ma insel imi cer scuze ,dar asa ca fapt divers solutiile pronuntate ti se par corecte?. Acum ca ai intrat in breasla noastra ,sunt curioasa cum o sa ii spui clientului ca ai pierdut procesul desi erai sigura ca o sa il castigi :sorry:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
marco23 a scris:

Salut tuturor !astazi ,am vb cu mai multi avocati si credeti-ma ca vb de nume f sonore nu de oameni care de-abia si-au terminat stagiatura si mi-au spus ca,dak o sa ne strangem mai multi,avem destule sanse in instanta!Cei care doriti sa fiti altaturi de mine spuneti-mi,o sa ne intalnim dupa contestatii si o sa vb mai multe.V-am promis ca o sa ajung in mass media ,o sa vedeti ca nu gresesc si nici nu exagerez.
Lasati-i pe cei cu pile sau handsfree sau copiutze sau fii de judecatori ca aia deja au fost admisi{unii,nu chiar toti} si hai sa ne vedem de noi si de nedreptatatea noastra,ca in fond dak am fi fost admisi,sa fim realisti,nu mai stateam pe forum sa ne plangem de mila,deja subiectul era incheiat.Hai sa nu ramana doar vorbele de noi si sa trecem la treaba.Eu deja am vb la 2 posturi tv si de-abia asteapta ,credeti-ma!!!!Stati sa treaca contestatiile si o sa vedeti!Si lasati incurajarile alea unii dintre voi aiurea pt cei nefericiti ca noi{nu ma refer la toti DOAMNE FERESTE}ca sunteti unii dina aia care au abonat si au luat pe naspa si acum va e frica sa nu se faca valva mare si sa se demostreze ca,pt ca ati cotizat bine,ati scris pe foaie ,tot felul de tampenii doar ca sa o umpleti sa nu bata la ochi la colegii vecini{nu dau nume din politete-INCA}.asta este Romania!!{ganditi-va putin la istoria noastra si o sa intelegeti de ce suntem asa de jalnici,cate popoare ne-au cotropit si cu cati s-au amestecat ,numai natie pura suntem noi.hai ,capul sus copii.


sunt alaturi de tine
chiar daca sunt avocat , baiatul meu a dat anul acesta , iar nereguli mai mari ca ceea ce mi-a spus el ca s-au petrecut in sala ,nu mi-a venit sa cred .!