avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate Mariana_Toma

Activitate Mariana_Toma

Sunt foarte curioasa sa stiu cine are de fapt dreptate in scandalul dintre trustul Intact si ANAF. Am ascultat si am citit pe internet pareri pro si contra punerii in aplicare a deciziei definitive din 2014. Oare aplicarea deciziilor din instanta sunt optionale?
Răspuns la discuția Calcularea pensiei
Asta cu calculul punctelor am inteles-o. Intrebarea mea era daca totalul de puncte acumulate se imparte si la acesti 5 ani sau doar la stagiul de cotizare efectiva. De ce intreb asta? Daca se imparte totalul puctajelor anuale si la anii de facultate, practic ni se diminueaza pensia, deoarece pe ani din facultate punctajul este foarte mic. Nu am gasit nicaieri aceasta precizare. Puteti sa ma lamuriti? Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum influenteaza facultatea valoarea pensiei. Am absolvit o facultate tehnica de ingineri, cursuri de zi, 5 ani, in periada 1978-1983. Din cate am inteles, pentru fiecare an se calculeaza un punctaj, reprezentand 25% din salariul mediu din anul respectiv. Intrebarea mea concreta este daca totalul punctajului acumulat in perioada lucrata+ cel rezultat din cei 5 ani de facultate se imparte la stagiul efectiv de cotizare, sau se adauga si cei 5 ani de facultate? Multumesc!
Cu stima, Mariana Toma.
Răspuns la discuția Grupa de munca
Va multumesc pentru informatii.
Discuție Grupa de munca
In iulie anul trecut am depus la tribunalul Zalau o plangere prin care solicitam ca SC [Editat] SA Zalau, societate la care am lucrat 3 ani si 11 luni, sa-mi acorde grupa I de munca pentru perioada lucrata in Laboratorul Chimic. Mentionez ca am primit initial grupa II de munca. Pana in prezent mai multe grupuri de angajati ai acestei societati (aflata acum in lichidare) au beneficiat de grupa I de munca (obtinuta prin sentinta a Tribunalului Zalau) inclusiv persoane care au lucrat la birouri. Cererea mea a fost transferata Tribunalului Cluj, care in data de 12 martie mi-a respins cererea. In cererea mea am facut referire la un numar de dosar, al unei colege din laborator, care a obtinut in 2010 (in doar 2 saptamani!) sentinta pozitiva de schimbare a grupei de munca. Eu astept de mai bine de jumatate de an sa se solutioneze cazul meu si acum 2 zile am primit acasa raspunsul negativ.

Vroiam sa va intreb daca in Romania nu se tine cont de precedentele care au fost solutionate.
Ma poate ajuta cineva cu indicatii pentru cererea de recurs?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Apa potabila
Multumesc pentru raspuns! Da, cred si eu ca este un abuz, dar, din pacate fara acest contract comun am ramas fara apa. Nu sunt deloc obligati sa asigure macar un minim de apa pe zi? Este absurd, deoarece la noi in bloc nimeni nu are restante la plata apei consumate.
Răspuns la discuția Apa potabila
Chiar nu are nimeni un raspuns la intrebarea mea?
Discuție Apa potabila
Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca o companie de apa sa sisteze furnizarea apei potabile catre consumatori, in conditiile in care fiecare familie din bloc are platite facturile la zi. Motivatia sistarii apei: locatarii in acest moment au contracte individuale cu compania de apa si nu accepta sa incheie un contract comun pe scara. Este acest lucru legal? Daca da, va rog sa- mi spuneti daca exista vreo lege care sa oblige compania de apa sa asigure o anumita cantitate de apa pe zi. Daca da, care este aceasta cantitate minima?
Va multumesc.