Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Apa potabila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Apa potabila

Va rog sa-mi spuneti daca este legal ca o companie de apa sa sisteze furnizarea apei potabile catre consumatori, in conditiile in care fiecare familie din bloc are platite facturile la zi. Motivatia sistarii apei: locatarii in acest moment au contracte individuale cu compania de apa si nu accepta sa incheie un contract comun pe scara. Este acest lucru legal? Daca da, va rog sa- mi spuneti daca exista vreo lege care sa oblige compania de apa sa asigure o anumita cantitate de apa pe zi. Daca da, care este aceasta cantitate minima?
Va multumesc.
Chiar nu are nimeni un raspuns la intrebarea mea?
Nu scrie niceieri ca nu ai voie sa ai contract individual.
Chiar e recomandat sa ai, pentru ca astfel n-ai treaba cu eventuali rau-platnicii din asociatie de proprietari.
Deci decizia este abuziva.
BX, utilizator
Multumesc pentru raspuns! Da, cred si eu ca este un abuz, dar, din pacate fara acest contract comun am ramas fara apa. Nu sunt deloc obligati sa asigure macar un minim de apa pe zi? Este absurd, deoarece la noi in bloc nimeni nu are restante la plata apei consumate.