avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1151 soluții astăzi
Forum Activitate didilinar

Activitate didilinar

argumentul a fost ca cele doua pirite au absolvit studii superioare si au obtinut o diploma de licenta ca asistenti generalisti,adica au obtinut o diploma in domeniul de activitate,in speta domeniul sanatatii. la vremea cind noi am terminat facultatea legea prevedea ca trebuie sa ai diploma de licenta in domeniul in care iti desfasori activitatea,iar ministerul interpreta asta cu echivalarea domeniu de activitate=profilul in care iti desfasori activitatea.deoarece intre cele doua e o mare deosebire,s-a considerat ca avind studii universitare in domeniul medical,acestea trebuie recunoscute si remunerarea se va face confform noii titulaturi,aceea de asistent medical principal de laborator licentiat.incepind cu anul 2013,statul a modificat legea si acum se stipuleaza clar ca trebuie sa ai diploma strict in specialitatea in care iti desfasori activitatea. dar ele au invocat legea care era in vigoare la data de 31 .11.2011,cind noi am adus diploma de licenta si am facut cererea de transformare a postului,iar doamna de la Runos a trimis in acest sens o hirtie la minister, specificind fiecare solicitant ce functie ocupa.studiile superioare la acea vreme si acum sint considerate doar cele cu o durata de 4 ani,cele de laborator care dureaza doar 3 ani fiind coonsiderate studii de scurta durata,remunerate cu mult mai putini bani.colegele mele au cistigat deoarece existau mai multe precedente: un asistent de laborator de anatomie patologica de la spitalul Floreasca,un grup de asistenti de laborator de la Fundeni,un alt grup de la Burghele,etc. deci erau multe precedente.....
Doamna respectiva este prost pregatita,chiar insist sa procedati dupa cum v-am informat SIGUR VETI REUSI ! Luati urgent legatura cu sefa de laborator sa va faca propunerea de promovare ! Studiati foia explicativa a diplomei vedeti ce competente va acorda dar eu stiu ca e vorba despre asistenta medicala (include toate tipurile de activitati mai putin moasele)


intr-adevar,doamna in cauza ocupa acel post desi nu are studii superioare care sa o autorizeze sa ocupe acea functie si interpreteaza legile asa cum considera dinsa de cuviinta. probabil de aceea a si pierdut procesul cu colegele mele.....ma mir ca acum,in urma oug referitor la salarii mi-a dat salariul care trebuie.
Numai daca veti castiga litigiul , statul este obligat sa va plateasca ceea ce a decis instanta.
Recomanda

oricum,daca e asa cum spuneti este vorba de o discriminare,deoarece avind aceleasi studii,salarizarea este totusi diferita,lucru care este incorect.
Ma scuzati ca insist,dar si ITM-ul infirma dreptul meu de a-mi fi recunoscute studiile in absenta unei hotariri judecatoresti.
nu,din pacate managerul habar nu are de problema. noi am adresat cererile de transformare a postului la serviciul RUNOS,iar acea doamna ne-a spus ca nu se poate face nimic,ca mi nisterul nu e de acord sa ne recunoasca studiile,decit in cazul in care aducem o diploma strict de laborator. ori studiile superioare de laborator nu exista,intrucit durata acestora este de doar 3 ani,deci nu sint studii superioare decit de scurta durata.
ATUNCI INSEAMNA CA AM FACUT BINE CA AM DESCHIS SI EU O ACTIUNE JUDEC ATOREASCA.NUMAI CA EU DOREAM CA TOTUL SA SE REZOLVE PE CALE AMIABILA. ACUM,DINDU-I IN JUDECATA,AM SA LE CER SI DIFERENTELE SALARIALE DE LA DATA PREDARII ADEVERINTEI DE TERMINARE A FACULTATII SI A A DIPLOMEI DE LICENTA. ASTA INSEAMNA CA STATUL,REPREZENTAT PRIN MINISTERUL SANATATII ARE DE PIERDUT O MARE SUMA DE BANI.......
eu am inteles de la o persoana care are aceeasi pregatire ca si dumneavoastra ca daca 50% +1 persoane au o hotarire judecatoreasca definitiva si cu titlu executoriu,acea hotarire se aplica tuturor persoanelor aflate in aceeasi situatie,adica daca toate 3 avem aceleasi studii trebuie sa fim platite la fel.colegele mele nu vor da un alt concurs,ci doar li se va schimba titulatura functiei.daca eu am aceleasi studii ca si ele,atunci eu sint discriminata,ceea ce nu este corect.
Va supun atentiei o problema personala,legata de locul meu de munca. Impreuna cu doua colege am urmat studiile unei facultati de asistenti medicali generalisti si am absolvit in anul 2011. noi sintem asistente medicale de laborator iar diploma de licenta este pentru asistenta medicala generala. La serviciul RUNOS al spitalului la care lucram ni s-a spus ca studiile superioare ni se recunosc doar daca licenta este pe laborator. In consecinta,colegele mele au dat in judecata spitalul si Ministerul Sanatatii,AU OBTINUT SENTINTA DEFINITIVA SI IREVOCABILA pentru recunoasterea studiilor superioare si restituirea sumelor de bani pierdute prin neincadrarea corespunzatoare. Intrebarea mea este urmatoarea:eu,chiar daca nu am o hotarire judecatoreasca ca si ele,pot fi incadrata si eu ca asistenta medicala cu studii superioare? Dar banii pierduti prin neincadrarea corespunzatoare ii pot recupera si eu? Va rog mult sa nu imi ocoliti intrebarea. Astept un raspuns pentru a stii cum sa actionez in continuare. Din diverse surse juridice am aflat ca si eu am aceleasi drepturi ca si colegele mele,avind aceleasi studii.
zilele libere neefectuate se pot recompensa prin bani,sau salariatul este obligat sa le efectueze?daca din motive obiective nu s-au putut efectua si in timp(in timp insemnind ani) s-au acumulat mai pot fi efectuate?lucrez intr-un laborator,personalul era redus si de aceea nu ne puteam lua libere,deoarece nu avea cine sa desfasoare activitatea zilnica.din acest motiv zilele libere s-au acumulat intr-un numar foarte mare si doresc sa stiu daca mai pot fi efectuate.va multumesc anticipat.:)
am absolvit o facultate de asistenta medicala,dar ministerul sanatatii nu doreste sa ne recunoasca studiile,pe motiv ca nu sint in "domeniul de activitate".prin aceasta exprimare dinsii inteleg de fapt PROFILUL in care imi desfasor activitatea.Faculta-
tea urmata mi-a oferit o diploma de asistent generalist,insa eu sint asistenta de laborator.Cu toate acestea,un coleg,asistent de laborator-anatomie patologica a dat in judecata Ministerul Sanatatii si a cistigat procesul,cu hotarire definitiva si irevocabila. Pe baza acestei hotariri judecatoresti, doua colege ale mele,tot asistente de laborator,care au urmat aceeasi facultate ca si mine,au dat si ele in judecata ministerul si au cistigat. In cadrul laboratorului in care lucrez sintem 3 asistente,toate cu studii superioare.Eu nu am dat in judecata ministerul.Daca colegele mele vor fi puse in drepturi,li se vor recunoaste studiile superioare si vor fi platite ca atare,hotarirea se va aplica si in cazul meu,avind in vedere ca toate am absolvit aceeasi facultate,in aceeasi promotie?Un jurist mi-a spus ca da,ca o hotarire judecatoreasca obtinuta de 50%+1 persoane dintr-un serviciu se aplica automat pentru toate persoanele in cauza.Este adevarat? Exista un temei legal pentru ca acest lucru sa se intimple?Sau nu imi ramine de facult altceva decit sa dau si eu in judecata ministerul pentru a mi se recunoaste drepturile?
sint asistenta de laborator la un spital de urgenta.am inteles de la liderul de sindicat si cei de la federatie ca norma de lucru este de 35 de ore,desfasurate de luni pina vineri. deci simbata si duminica,legal,este timpul meu liber. cu toate acestea,spitalul fiind de urgenta,laboratorul trebuie sa functioneze non stop,deci si simbata,duminica si in sarbatorile legale.cu toate acestea,spitalul nu are nici un acord cu noi,asistentii din laborator,conform caruia sa trebuiasca sa asiguram serviciul in aceste zile.in acest caz as dori sa imi explicati foarte clar,cu articole de lege cum ar trebui sa fim platiti pentru aceste zile de simbata ,duminica si sarbatori legale.cei de la sindicat ne-au spus ca,fiind timpul nostru liber deoarece cele 35 de ore norma legala le efectuam de luni pina vineri se considera ore suplimentare si trebuiesc platite dublu.mentionez ca noi nu dorim zile libere,deoarece avem un numar mare de zile de concediu neefectuate.