avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 919 soluții astăzi
Forum Activitate alex90tca

Activitate alex90tca

Buna ziua,ma confrunt cu o situatie desul de delicata daca aveti bunavointa de a -mi citii postarea si in acelasi timp de a ma ajuta.Locuiesc si muncesc in Italia de aproximativ 5,cu acte.In urma cu 2 ani m am casatorit cu o italianca si am decis sa facem un copil.In tot acest timp ne-am achizitionat in rate un apartament,toate bune si frumoase pana cand a intervenit un alt barbat in viata sotiei mele.S a indragostit nebuneste si m am pomenit cu el in noua noastra casa fara ca eu sa stiu sau sa fiu intrebat daca sunt de acord.Mi a spus ca divorteaza si vrea si copilul plus pensie de intretinere.Eu vreau sa divortez si sa iau copilul ,ea nefiind in stare sa il intretina.Am un salariu de 2000 iar ea abia ajunge la 550.Locuiesc la parintii ei momentan fiindca sunt oameni si au acceptat situatia in care ma aflu.Intentionez sa ma mut cu chirie fiind ca serviciul imi da posibilitatea sa o fac si in acest caz nu voi mai platii ratele la apartamentul luat impreuna.Ea daca vine banca si o evacueaza ramane pe drumuri deoarece nu se intelege deloc cu familia si acestia au renuntat la ea definitiv fiindu-le rusine cu ce au la usa.Cum sa procedez si ce sanse am in acest caz sa ramana copilul la mine?.Se poate judeca si cu o lege din Romania eu fiind cetatean roman?Mentionez ca nu am inca cetatenia Italiana.Ideea este ca vreau copilul ea fiind vinovata de toata tevatura si avand multe probe video si audio impotriva ei.Va multumesc si astept raspunsurile voastre.
Vecinul nu a incheiat nici un contract de nici un fel cu cei doi chiriasi.
Buna seara,ma confrunt cu un caz care ma depaseste pe mine si cer ajutorul oameniilor de specialitate sa imi raspunda legat de speta care urmeaza:In urma cu un an de zile unchiul meu a ramas vaduv,nefiind in stare de unul singur sa se descurce,fica dansului stabilita in Franta l-a convins sa plece la ea.Batranul pleaca lasand grijile gospodaresti unui vecin din apropiere care se angajaza ca va avea grija de pamant si de casa beneficiind de roadele pamantului,si in felul asta isi va achita si o datorie mai veche catre batran.Vecinul ca sa isi suplimenteze venituriile da acest imobil in chirie unui cuplu si percepe o remuneratie lunara in valoare de 600 ron,fara stirea proprietarului sau a unui membru din familie aflat in tara.Mai mult acesta le interzice noilor chiriasi sa discute aceste amanunte cu rudele batranului.Suspiciunile chiriasiilor devin dubioase si decid sa ne informeze referitor la cele intamplate.Va rog sa ma ajutati in acest caz si daca as putea sa intentez un proces.
Răspuns la discuția Schimbarea domiciliului
Va multumesc frumos pentru ajutorul acordat.
Răspuns la discuția Inmatriculare masina
Asa este dar numai in cazul cand persoana cu handicap doreste sa conduca masina,eu ma refeream sa cumpere o masina din strainatate sa o inmatriculeze pe numele lui iar el sa beneficieze de masina angajandu-si sofer personal.Taxa de prima-inmatriculare mai este valabila in cazul asta?Mentionez ca gradul de handicap este ridicat si nu ar putea obtine permisul auto.
Buna dimineata,am si eu o intrebare daca ar putea cineva sa ma ajute cu un raspuns.Parintii mei au cumparat in anul 2003 un apartament,respectivii adica vechii proprietari si-au cumparat la randul lor o alta locuinta numai ca sotul si unul din copii nu si-au schimbat domiciliul.Intre timp tatal adica vechiul proprietar a decedat si nu mai figureaza dar fiul lui inca domiciliaza ca primesc in cutia postala diverse plicuri citatii trimise de instante si multe altele.Am incercat sa dau de acest individ dar nimeni nu stie exact unde se afla.Cum pot rezolva aceasta situatie ca deja devine stresanta.Cum sa procedez?Se incadreaza aceasta fapta de neschimbare a domiciliului intr-un cod?Va multumesc.
Buna seara am si eu o intrebare,vreau sa imi cumpar o masina inmatriculata in Romania numai ca motorul ei este cam mare respectiv 2,3 cm si pe an impozitul este cam mare 800 ron.Ma gandeam daca o pot pune pe numele unei persoane cu handicap sa fie proprietatea lui personala, in cazul acesta persoana respectiva mai are obligatia de a platii impozitul anual fiind o persoana cu handicap?Daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat as fi recunoscator.Multumesc anticipat.