avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 943 soluții astăzi
Forum Activitate joterian

Activitate joterian

Răspuns la discuția Frauda reincarcare prepay
Multumesc pentru raspuns,

Aveti o recomandare pentru elementele ce trebuie inscriese in declaratia de la politie? Aceasta trebuie scrisa de mana sau este OK una tehnoredactata si semnata?
Buna ziua,

Sunt abonat la o firma de telefonie mobila si azi (13.05.2012) in jurul orei 16:48 am primit mesaj pe telefon ca s-a facut o reincarcare (21,7 euro) de pe numarul meu de telefon, pe numarul 0743xxxxxx. Cum nu am facut eu aceasta reincarcare am sunat imediat la Orange si le-am spus ca este o frauda, ca nu cunosc acest numar de telefon si ca nu am facut eu reincarcarea.
Cu aceasta ocazie am aflat ca defapt s-au facut doua reincarcari pt acel numar (21,70 euro respectiv 12,35 euro) si ca reincarcarea s-a facut online din contul de pe site-ul lor. Am declarat frauda, si am cerut schimbarea parolei.
Surpriza si mai mare venit in momentul in care, dupa convorbirea cu operatoarea de la serviciul clienti am primit inca trei mesaje ca s-au facut reincarcari, la o ora ulterioara inregistrarii sesizarii mele.
Cum azi este duminica, si cei de la departamentul fraude nu lucreaza voi suma maine sa le expun si dansilor problema

In acest caz ce ma sfatuiti sa fac si cum sa abordez discutia in favoarea mea? Considerati necesar ca innainte sa fac o sesizare la politie si/sau protectia consumatorului?

Tin sa precizez ca NU am spus sau trimis parola sau userul din cont nimanui.

Multumesc.

[Editat - pe forum nu este permisa postarea numelor persoanelor fizice sau juridice cu care aveti probleme. Multumesc pentru intelegere]
Multumesc pentru raspuns. Ma puteti ajuta totusi si cu un link spre articolele mentionate de dumeavoastra? Nu vreau ca din eroare sa imi insusesc informatii eronate.

Multumesc.
Avand ca si pasine fotografia, deci o fac doar pentru mine nu pentru foloase materiale, sunt interesat de legislatia care permite sau interzice fotografiatul in spatii publice si delimitarea intre spatiul privat si spatiul public. Am dreptul publicarii pe un site a fotografiilor facute in spatiul public? Dar daca aceasta fotografie contine si persoane? Destul de dificil de facut o fotografie pe strada in care sa nu fie inclusa cel putin o persoana, chiar daca si intamplator. Ex: fotografiere de institutii publice unde nu este montat panou de interzicere a fotografiatului sau instantanee stradale care includ persoane private.
Imi puteti spune ce lege reglementeaza aceasta activitate? Exista un formular tip pentru acordul persoanelor de a fi fotografiate si publicata imaginea lor (internet, ziare, etc)?

Multumesc.
Buna ziua,

Acum 6 luni am produs un accident usor, soldat doar cu pagube materiale, in care au fost implicate alte doua masini. Am contestat procesul verbal intocmit de politie dar a fost respins pe motiv ca nu am adus probe suplimentare. Cum trebuie sa procedez acum? Trebuie sa dau polita RCA (copie) pagubitilor? Si in acest caz care este metoda de trimitere a politei?

Multumesc.
Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea problema:

- Societea A are o datorie catre societatea B
- O persoana fizica (C) vrea sa achizioneze materiale de la societea A
- Societatea B vrea sa achizioneze un teren de la persoana fizica C.


Cum se poate face compensarea intre cele trei? Cum se procedeaza cu TVA-ul? Valoarea terenului = 11.000 EURO si reprezinta o parte din datoria societatii A catre societatea B.