avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate belciugeanus

Activitate belciugeanus

Buna seara,

in anul 2007 am facut un credit de nevoi personale fara garantii. Acum, din cauza diminuarii salariului am fost sa fac o cerere de restructurare a creditului. Bana mi-a pus urmatoarele conditii:
- perioada de gratie 6 luni, marirea perioadei creditului cu 12 luni
- bilet la ordin in alb, fara protest, emis de mine si avalizat de sot ( sotul nu a partcipat la credit ca si coplatitor)
- se va constitui ipoteca mobiliara asupra soldurilor creditoare prezente si viitoare ale conturilor curente
- in cazul in care nu voi respecta graficul de rambursare aferent creditului restructurat, dupa 60 zile banca va analiza trecerea la executarea garantiilor

Spuneti-mi va rog daca este in regula sa-mi ceara asa ceva.
Daca este in regula ca eu sa spun ca sotul este plecat din tara si ca nu va semna nici un act si ei sa-mi raspunda ca nu este adevarat , ei stiu ca sotul a contractat un credit in luna decembrie ( de unde se poate sti acest lucru decat de la biroul de credit?). Cum poti face interogare la Biroul de credit fara acordul solicitantului.
Va rog sa-mi spuneti daca pot face plangere la Anpc pentru acest lucru.

Va multumesc
Răspuns la discuția VERIFICARE CRB SI BC
deci este o ilegalitate? Din cate stiu nimeni nu are voie sa te verifice fara acordul tau scris. Ma pot baza pe acest lucru? Cand le-am spus de aceasta treaba deja dadeau din colt in colt.

Va multumesc
Buna seara,

am fost la o banca sa cer o reesalonare la un credit. In anul 2007 cand am facut creditul l-am facut fara codebitori, giranti, etc ( sotul nu a participat). Cand am fost sa fac reesalonarea mi s-a cerut si copie de pe buletinul sotului. Astazi m-au sunat si mi-au spus ca trebuie sa mai aduc cateva documente si trebuie sa vina sotul sa semneze acordul pt. BC si CRB ( aflasera intre timp ca sotul facuse un credit pe 30decembrie- la alta banca). Va rog sa-mi spuneti cum au aflat acest lucru daca sotul nu a semnat acord nici pt. CRB, nici pt. BC si alte baze de date nu mai exista.

va multumesc
Răspuns la discuția RESTANTE CREDIT
chiar daca imobilul este girat la alta banca?

multumesc
Răspuns la discuția RESTANTE CREDIT
va multumesc; altceva se mai poate intampla? sotul poate fi afectat in vreun fel sau casa?

Multumesc
Discuție RESTANTE CREDIT
Buna ziua,

va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca nu mai platesc ratele la un credit de nevoi persoanale luat fara garantii si fara giranti ( luat numai pe numele meu); sotul are un credit de nevoi personale cu ipoteca platit la timp. In afara de poprire pe salariu, se mai poate intampla si altceva; cat ar fi poprirea?

Multumesc
Buna seara,

am un credit de nevoi personale luat in 2007. In contractul de credit scrie ca, comisionul de administrare este fix pe toata perioada creditului , iar comisionul de risc este la fel , fix pe toata perioada creditului. Pe graficul de rambursare imi apare suma de 5.75 euro la comisionul de adm si 32.20 la comisionul de risc. Problema este ca am facut o cerere de reesalonare si in noul grafic imi apare un singur comision, cel de administrare care este in suma de 37.95 euro ( cele doua adunate). Va rog sa-mi spuneti daca este in regula, conform oug50, in care se spune ca dispare comisionul de risc.

Va multumesc
Buna seara,

va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea intrebare:
Mi-am dat demisia de la actualul loc de munca incepand cu data de 01.11.2011( fara perioada de preaviz). Ce se intampla daca in data de 31.10 intru in CM pentru 5 zile? Voi fi platita tot de firma respectiva?

Va multumesc