avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate nicuberbec01

Activitate nicuberbec01

Bună ziua,
Am un apartament cumpărat in anul 1991,inainte de căsătorie, cu un contract de imprumut cu CEC pe numele meu.In anul 1992 mă căsătoresc si impreună cu soția platim ratele la CEC până in anul 1994 când achităm integral suma imprumutată.
La Direcția taxe si Impozite Locale, apar ca proprietar numai eu cu cotă de 1/1. Ce drepturi legale are soția mea asupra locuinței și dacă se poate modifica rolul deschis la DITL in cote de 1/2 - 1/2 ?
Mulțumesc.
Buna ziua
Am primit in anul 2016,prin mostenire de la tatal meu, un teren agricol extravilan de 5 ha ptr. care el primea o renta viagera agricola de 50 euro/ha/an.
Eu pot obtine calitatea de rentier agricol in continuare?
Am primit niste raspunsuri neclare de la o sucursala APIA, nu dau nume, nu vreau sa am probleme cu ei. Am citit ceva legat de necostitutionalitatea unui Articol din Legea 247 privind anul intrarii in posesie al unui teren agricol, respectiv 2009, care limita calitatea de ,,rentier” până in acest an.
Multumesc anticipat ptr. raspuns.
Cu stimă.
Buna ziua
Am primit raspuns de la arhivele OMV ca schela de producție petrolieră Pecica, Jud. Arad,nu ar avea niciun act normativ ptr. acordarea grupei a 2-a e munca.Cine ma poate lămuri ,de ce la alte Schele de productie- ex. SPP Zemes-Bacău s-a acordat aceasta grupa ? Mulțumesc.
Buna seara
Intrebare pentru clarificarea drepturilor salariale ale unui asistent medical principal cu studii superioare si 30 de ani vechime- moasa la sectia de ginecologie in Spital Judetean.
In timpul unor emisiuni televizate, d-na Ministru Olguta Vasilescu a mentionat-intrebata fiind - ca dupa promulgarea Legii Salarizarii, la salariul de baza din anexa la Lege, se vor adauga ,,sporul de vechime ,precum si alte sporuri”.
Este valabila aceasta afirmatie si pentru angajatii din Sanatate?
De cand ar trebui sa apara pe fluturasul de salariu aceste modificari la calculul drepturilor salariale?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
La deschiderea unui proces de accesiune asupra unui imobil,am platit o taxa de timbru de 1650 lei la valoarea de impozitare (38500 lei - casa si teren) ptr.adresa respectiva,
Dupa cateva amanari, instanta solicita si o expertiza evaluatoare numai asupra imobilului pentru care am deschis actiunea. In urma expertizei este stabilita evaluarea la 23800 lei numai ptr. imobil.
Va rog sa-mi spuneti daca mai trebuie sa achit alta taxa si ce suma.
Multumesc anticipat ptr. raspuns.
Cu Stima.
Am un card de credit xxxxxx la Banca xxxxxx , pe care am făcut o descoperire de cont de 5 salarii.În timp, am observat că lunar banca reține pe card doar
dobânda nu și o sumă ptr. rată . Ptr. acest lucru mi s-a sugerat să vin lunar la bancă și să fac o solicitare scrisă ptr.reținerea sumei datorate, ceea ce nu mi se pare normal ,din moment ce dobânda se poate reține automat fără solicitarea mea.
Întrebarea este dacă, legal, pot solicita Băncii înlocuirea acestui credit pe card, cu
un credit de nevoi personale. Mulțumesc anticipat ptr. răspunsuri.
Ce putem face dacă Legea în cauză nu a fost aplicată nici de Asociatiile de Proprietari nici
de furnizorii de utilități ( in cazul nostru SCUT Giurgiu ) pe motiv că nu au existat Norme
Metodologice de aplicare a ei ? Se mai poate aplica retroactiv ? În perioada in care Legea respectivă era in vigoare s-a refuzat aplicarea ei pe motivul arătat mai sus, cu toate că îndeplineam toate condițiile. Ce putem face în acest caz ?