avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate stefanescu0

Activitate stefanescu0

Dupa trecerea in nefiinta a socrilor vom mosteni o curte cu iesire la 2 strazi, pe care toti si.au construit cate o casa, acum suntem in legalitate. Daca unul dintre mostenitori are popriri pentru neachitarea unor credite, ce se va intampla? Cum o scoatem la capat? Am vrea sa dezmembram terenul in 3 si fiecare sa.si ia partea de pe acum pentru a se pune la adapost. Partea celui despre care vorbim sa ramana deocamdata la socrii mei. Multumesc si o zi frumoasa!
Va multumesc pentru raspuns! O zi buna
Buna ziua,
Stiu ca intrebarea:"de ce ai construit fara autorizatie" este inevitabila, dar asta este situatia in care ne aflam. Am inceput constructia unei case P+M (acum este la rosu) cu o amprenta de 7x5 , pe amplasamentul unei vechi magazi de lemne ce avea o amprenta de 7x 2.9. Magazia a fost daramata fara autorizatie , aceasta fiind un focar de infectie. In prezent un vecin doreste sa faca sesizare la primarie, avand in vedere ca noi nu avem autorizatie. Ce as putea sa fac in acest moment pentru a veni in intampinarea acestuia ce ne ameninta cu amenda si demolarea casei? Am tot citit pe baza acestui subiect dar parerile sunt impartite. Ar trebui sa ma autodenunt? Ce pasi as putea urma?
Buna ziua,
probleme...probleme....intabularea primita de la notar avea greseli ortografice(nume gresit) iar eu, ca omde buna credinta m-am dus inapoi sa ii solicit rectificarea acelei greseli. din un motiv sau altul nu am mai ajuns sa ridic intabularea rectificata. acem eu avand nevoie de ea pentru CUrbanism am mers sa o ridic.
Surpriza...ei spun ca am ridicat-o, dar nu au nici o dovada(de obicei scaneaza documentul si copia buletinului celui ce ridica documentul). Azi ca sa ma abureasca imi spun ca solicita la ancpi o copie pe fax a intabularii. de fapt ei au modificat numai in calculator si mi-au scos o foaie la imprimanta fara stampile semnaturi. si mi-au spus ca ei pot scoate acum numai un duplicat cu o stamplia "comfom cu originalul". m-am interesat si mi s-a spus ca trebuia sa imi pastrez originalul gresit si sa mi se dea o incheiere de rectificare la intabulare. iar ei nu vor sa imi dea originalul spunanad ca nu il au.
Va rog sa ma ajutati. Ce-i de facut? O zi buna!
Buna seara!
Sper ca ma puteti ajuta cu un raspuns pentru intrebarea mea.Lucrez pe un vas de croaziera cu un contract sezonier si as vrea sa raman insarcinata numai ca in contractul meu de munca scrie decat o singura propozitie despre indemnizatia alocata pentru copil:"child benefits will be provided to those entitled, in accordance with the statutory provisions".Nu conosc legea din elvetia si tocmai de aceea as pun aceasta intrebare.Daca as ramane insarcinata mi-ar plati indemnizatie pentru copil?Stiu ca si o alta fata a fost in aceeasi situatie anul trecut si i s-a platit salariul in fiecare luna pana la 9 luni iar timp de un an o alta suma.Mentionez ca am contract de munca, permis de munca,asigurare sociala ,de sanatate.Va multumesc!