avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate my_landmark

Activitate my_landmark

Buna ziua ! Sunt absolvent al Liceului Sanitar promatia 1993-profil sanitar-Iar in anul 1996 ca urmare a unei scolarizari de un an, am obtinut un Atestat ca Asistent Medical Specialitatea Pediatrie...dupa inca aproximativ un an am fost anuntat ca Ministerul elibereaza Certificat de absolvent al scolii postliceale...asa ca am ridicat si acest certificat...in care aveam calificarea de Asistent Medical Pediatrie....intrebarea mea este:imi pot schimba specialitatea in Generalist/ daca DA cum ?(am citit Ordinul 806 din 2 octombrie 1998-daca mai e in vigoare).Va multumesc anticipat pentru raspuns si amabilitate !Daca eventual nu am adresat intrebarea forumului specializat pentru aceasta problema v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati indica forumul just .:)
Răspuns la discuția Concediul medical in UE
Multumesc pentru raspuns...dar eu am fost informata de casa de asigurari de sanatate din statul UE unde lucrez ca pot avea un concediul medical din orice stat UE in baza cardului international de sanatate....concediul care imi va fi platit de statul unde lucrez...cu conditia sa trimit certificatul medical intr-un anumit nr de zile si sa fie tradus si legalizat.Problema mea este ...si partea romana a casei de asigurari nu a putut sa imi dea un raspuns concret...cine trebuie sa imi scrie certificatul medical ?doar medicul de la urgenta ?sau oricare alta persoana care are calitate de medic (medic de familie..medic din policlinica?)...si o alta intrebare la care nu am primit raspuns pt ca au spun ca nu sunt siguri este aceea ca ma interesa sa stiu daca in cazul meu formularul pentru concediul medical este aceelasi care se foloseste pentru persoanele rezidente in Romania sau este un alt fel de formular?
Buna ziua ! As dorii sa stiu daca o persoana care in momentul in care a divortat si-a pastrat numele de familie dobandit in timpul casatoriei ...daca dupa ani de la pronuntarea divortului poate revenii asupra deciziei de a purta numele din timpul casatoriei la aceea de a purta numele avut inaintea casatoriei.Daca DA se poate as dorii sa stiu care sunt etapele juridice de parcurs.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua ! Sunt cetatean roman rezident in un stat UE ,as dorii sa stiu in cazul in care in decursul unui sejur in Romania ma imbolnavesc daca pot beneficia de concediul medical?Daca pot beneficia de acest concediul as dorii sa stiu cine imi poate da acest certificat medical (medicul de la urgente?sau chiar medicul de familie desi nu sunt inscris in Romania ?)Tin sa precizez ca deja am sunat la asigurari de sanatate

pentru a cere aceste informatii si surprinzator dupa mai multe telefoane la diverse numere nici unul nu a putut sa imi explice care sunt etapele care trebuie sa le urmez in cazul unei boli care necesita concediul medical. Va multumesc anticipat pentru raspuns .
Multumesc pentru raspuns ! In acest caz inseamna ca este divortat si ca a reluat numele anterior casatoriei si nu si-a schimbat buletinul...in acest caz in cat timp de la pronuntarea divortului esti obligat sa iti schimbe documentele?...si aceasta persoana in cazul in care are din nou numele anterior casatoriei dupa divort...trebuie sa faca dovada acestei schimbari de nume cu hotararea definitiva a divortului?
Multumesc frumos pentru raspuns....si eu ma gandeam ca ar trebuii sa fie asa... doar ca acest barbat casatorit care in documente se numeste ,sa zicem Popescu Ionescu( Ionescu fiind numele sotiei avut anterior casatoriei) a recunoscut copilul dandu-i numele doar de Popescu (numele lui avut inainte de casatorie)..in certificatul de nastere copilul e Popescu.Exista situatii legale in care el poate proceda asa?eventual sotia lui trebuia sa isi dea acceptul la folosirea numelui de familie intreg?
Buna Seara ! As dori si eu un raspuns... In cazul in care un barbat CASATORIT care are numele de familie compus din numele lui si cel al sotiei ,avute anterior casatoriei(exp. POPESCU IONESCU.....el anterior Popescu ,sotia Ionescu anterior casatoriei) ,are un copil cu o alta femeie( NU SOTIA) si daca el recunoaste acest copil ...ce nume de familie va purta acest copil?el fiind inca casatorit si in documente avand atat numele lui cat si cel al sotiei .....Popescu Ionescu sau doar Popescu (numele barbatului anterior casatoriei)? ...TIN SA PRECIZEZ CA NUMELE FOLOSITE SUNT FICTIVE. Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Răspuns la discuția Contract de munca in Romania
Multumesc mult pentru faptul ca ati avut amabilitatea sa imi dati un raspuns dar pe mine ma interesa daca este posibil ca eu sa lucrez in Romania ca angajat al unei companii romane si sa nu platesc nimic din taxe statului roman ..ci din salariul meu chiar daca lucrez in Romania sa imi platesc taxele(pensie somaj ect ) in statul european unde sunt rezident de 7 ani (acest stat nu e Romania si nici Olanda ,eu avand cetatenie romano-olandeza ).cei de la compania unde ar urma sa lucrez mi-au spus ca daca vreau sa nu platesc taxele in Romania va trebui sa fac contract cu ei ca liber profesionist si sa imi platesc eu taxele unde vreau.Vroiam sa stiu daca exista si alta varianta ca sa lucrez cu aceasta companie fara sa fie nevoie sa lucrez ca liber profesionist.
Buna ziua .Sunt cetatean cu dubla cetatenie romano-olandeza si acutalmente sunt rezident (cu drept de sedere permanenta) in o tara din comunitatea europeana(nu Olanda).As dorii sa stiu daca exista o forma legala prin care eu daca sunt angajat de o companie romana... ,aceasta companie ,la cererea mea,sa plateasca taxele pentru pensie si asigurari sociale in statul european unde sunt rezident?In cazul in care nu se poate din pozitia de angajat sa solicit acest lucru as vrea sa stiu din ce pozitie pot cere acest lucru(exp.liber profesionist?) ? Va multumesc anticipat pentru amabilitatea de a-mi raspunde la intrebarile puse :) .