avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 877 soluții astăzi
Forum Activitate fortuna78

Activitate fortuna78

contractul colectiv de munca -ramura turism, art 56 ali.1 si alin 2 ( si din cate spune legea contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu poate avea mai putine prevederi decat acest contract la nivel national)
......
eu deja am zile restante de anul trecut....daca imi refuza concediul ...pot sesiza itm-ul
asa este?
Răspuns la discuția completari la o plangere penala
ei au intocmit si au inregistrat la ITM un contract pe numele dar nu l-am semnat eu, l-au semnat ei in locul meu.
cel care a semnat in locul meu nu va pati nimic? ( pentru fals si uz de fals?)
nu este obligatoriu sa-mi acorde concediul de odihna nici daca contractul colectiv de munca prevede asta? in contractul colectiv de munca se arata clar urmatoarele:
1. concediul anual de odihna va putea fi fractionat; una din fractiuni va trebui sa fie de cel putin 15 zile lucraoare. Cealallta parte va trebui acordata si luata pana la sfarsitul anului in curs ( ori suntem deja la sfarsitul lui noiembrie si eu nu am avut concediu de 14 luni)
2. cand din motive neimputabile salariatului acesta nu si-a efectuat integral concediul de odihna pe anul in curs, restul de concediu se va acorda pana la sfarsitul anului urmator IN PERIOADA SOLICITATA DE SALARIAT ( eu nu mi-am luat concediu pe ultimele 3 luni ale anului trecut....asadar pot sa-mi iau acele zile cand vreau ..anul acesta)
nu este asa?
am inteles de la alti avocati ca daca refuz ceva pot face contestatie in anulare sau revizuire, pe motiv de refuz.
cat despre concediu........cred ca este obligatoriu sa mi-l dea conform codului muncii, tinand cont ca de 14 luni nu am avut ( 12 luni de cand am fost concediat)
nu este asa?
ce ma sfatuiti ?
am trimis si eu astazi(19.11) o cerere de reincadrare si de plata a salariilor restante. daca nu o sa ia cererea in considerare ( daca nu-mi vor da banii, caci de reincadrat....dupa cum spun ei au facut-o deja), voi formula o alta cerere dupa ce hotararea va fi redactata.
mai am o intrebare:
1. pot solicta concediu de odihna pe anul in acre am fost concediat tinand cont ca decizia de concediere a fost anulata?
va multumesc
eu am avut termen de judecata pe 15 noiembrie 2011( a ramas in pronuntare).pe 16 noiembrie 2011 am citit pe site-ul curtii de apel ca am castigat (sentinta irevocabila) si ca obliga firma sa ma reincadreze si sa-mi plateasca salariile restante. tot la aceeasi data 16 .11 firma a pus la posta o adresa care mi-a sosit pe data de 18 .11(vineri) si prin care eram anuntat ca firma de bunavoie a hotarat sa ma reincadreze incepand cu data de 16.11. eu am raspuns printr-o cerere trimisa in data de 19.11 (recomandata) ca solicit reincadrarea si plata salariilor si ca luni 21.11 ma voi prezenta la serviciu.
1. pot face contestatie in anulare sau revizuire pe motiv ca nu m-am prezentat la munca in data de 16 , 17 si 18 noiembrie?( eu nu am stiut ca m-au reincadrat decat in data de 18)
pot solicita asta in conditiile in care mie nu mi-a sosit hotararea curtii de apel si nici nu cred ca a fost redactata ?
2. pot sa ma concedieze ca nu m-am prezentat la munca?
3. ce pot face eu daca cer vreunul din lucrurile enumerate mai sus( contestatie in anulare, revizuire, concediere)?
va multumesc
As avea si eu nevoie de dumneavoastra...........
am un contract de munca fals ( nu este semnat de mine) si am depus o plangere penala pentru fals si uz de fals. am invocat faptul ca nu este semnatura mea, ca data la care a fost incheiat nu este data la care am fost angajat si ca salariul este mai mic decat luam eu de fapt.
acum as vrea sa adaug o completare acestei plangeri: vreau sa mai adaug :
1. faptul ca fuctia trecuta in contract nu este si functia pe care eu o aveam in realitate
2. sa se faca cercetari si pentru evaziune fiscala ( au trecut un salariu mai mic 1000,lei in conditiile in care erau obligati sa treaca 1200 ca pentru studii superioare ----eu fiind trecut director economic in contract, iar in realitate aveam mai mult de 1000)
3. vreau sa cer exectuarea examenului grafologic sau grafoscopic ....cum ii spune)
4. vreau sa se consemneze ca vreau sa ma constitui parte civila in proces..........
CUM trebuie sa formulez aceasta ....Completarea la plangerea penala?
si unde o depun?..........unde am depus si plangerea sau merge si la sectia de politie care m-a chemat pentru declaratii?
va multumesc
va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
am castigat un litigiu de munca. decizia de concediere a fost anulata si firma obligata la plata restanta a salariilor si sa ma reincadreze pe postul detinut anterior( atat spune sentinta). sentinta este irevocabila
Intrebarile mele sunt:
1. trebuie sa semnez un alt contract de munca pentru a fi reincadrat sau va fi valabil contractul incheiat inainte de concediere?
2. perioada de dupa concediere( 2 ani pana la reintegrare) trebuie trecuta in cartea de munca?
va multumesc
daca intr-un proces ( litigiu de munca) instanta a dispus deja o data suplimentarea probatoriului, o mai poate face inca o data?
va multumesc
Răspuns la discuția stat de plata fals?
Ba da am primit decizia de concediere. dar aceasta a fost emisa pe data de 07.august.2010. pana la aceasta data am fost angajatul firmei, o confirma chiar si ITM , care mi-a inchis cartea de munca pe data de 07august
dar nu ar fi trebuit sa apara numele si pe statul de plata din luna august, chiar daca am lucrat numai 7 zile?
.........................
nu mai am timp, maine am infatisare la tribunal.
dar nui as putea sa ma pronunt ca fiind falsa din moment ce nu contine si numele meu?