avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate Alin14

Activitate Alin14

1000 de ron? 'ai de mine!!! :)))
Nu stiti ce acte sunt necesare pentru schimbarea sediului social+punct de lucru?
As dori sa stiu care sunt actele necesare pentru schimbarea sediului social al firmei si al punctului de lucru. Este nevoie de un contract de comodat, dar este necesara si prezenta proprietarului? Cat m-ar costa actele necesare? Unde se opereaza modificarile (la registrul comertului sau la finante?)?

Am si un asociat care este, la fel ca mine, si administratorul societatii. Este nevoie si de prezenta lui? Totodata doresc sa trec toata firma pe numele meu. Daca fac operatiunile separat, ma va costa mai mult?

Cred ca am pus cam multe intrebari, asa ca multumesc fff mult celor ce se incumeta sa imi dea raspuns.
Deci proprietarul nu poate fi implicat penal pentru faptele administratorului societatii, dar poate raspunde material pt deciziile administratorului?!

Problema este ca eu ma mut din localitate si nu mai pot administra firma. Nu vreau sa ma trezesc cu dosare penale pentru faptele altuia... Ca mai baga mana in bani... :hammer: asta este, dar nu vreau sa am complicatii de natura penala sau sa fiu obligat sa platesc mai mult decat capitalul social depus.
Buna,

As dori sa stiu ce fel de raspundere juridica are proprietarul unei firme daca acesta a numit un administrator? Poate fi acesta tras la raspundere pentru deciziile administratorului? Proprietarul unei firme poate fi angajat cu carte de munca la propria firma?
Evident, trebuie sa mergeti la CAS, acolo vi se va elibera adeverinta.
Am trecut printr-o situatie similara cu cativa ani in urma. Este o lipsa de comunicare intre cei de la Somaj si CAS, care, se pare ca nu s-a remediat nici acum. Cei de la Somaj nu anunta la CAS listele cu someri. Faceti copie dupa carnetul de somaj vizat la zi, carte identitate si copie dupa aceasta. Dupa ele vi se va elibera dovada de asigurat.
Multumesc!
Buna seara.

Doresc infiintarea unui ONG (Asociatie) si intampin urmatoarea problema. Asociatia cuprinde sintagma "Nationala" motiv pentru care mi s-a cerut acordul Secretariatului General al Guvernului. #-o Puteti sa ma indrumati referitor la procedurile de obtinere a acestui acord? Ce acte trebuie sa trimit SGG?