avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Activitate simopisoi

Activitate simopisoi

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: sunt insarcinata, am anuntat la serviciu acest lucru, iar saptamana aceasta a fost necesar sa fiu internata in spital din cauza unor probleme legate de searcina. Pentru aceasta perioada voi duce concediu medical. Saptamana viitoare ar trebui sa intru in concediu de odihna (2 saptamani, anuntate din timp). Problema este lipsa de personal de la serviciu, au tot concediat oameni insa nu i-au si inlocuit. Au fost foarte deranjati ca am lipsit saptamana aceasta si imi fac probleme ca vor refuza sa imi dea concediul de odihna. Ce drepturi am si ce as putea face? Multumesc mult!
Răspuns la discuția Birou credite
700 am, am intrebat. Credeam ca e vreo posibilitate sa scap mai repede daca duc dovada platii...
Discuție Birou credite
Buna ziua! Am un credit de nevoi personale la AlphaBank de 2000 ron. Acum mai am doar 700 de achitat insa am ramas in urma rau cu plata. Am 1 an de cand nu am mai platit. Vreau sa achit toata suma acum, insa e posibil sa ies cumva din Biroul de credite? Am nevoie la anul sa fiu coplatitor pt un credit Prima casa, si sigur nu o sa ma accepte daca sunt in baza de date...
Răspuns la discuția E legal sa ma concedieze?
Si totusi...au voie sa ma dea afara doar..ca asa vor ei? Nu trebuie a aiba dovezi? plangeri scrise ale clientilor nemultumiti din vina mea? Cedez pur si simplu? Nu e cinstit
Buna ziua! Am si eu nevoie de un sfat va rog. De 1 an lucrez la o sala de sport. Am fost adus de o cunostinta comuna (a mea si a patronilor), Aceasta cunostinta a avut niste neintelegeri cu seful si si-a dat demisia. Eu am ramas in continuare, nu am avut nici un fel de certuri cu ei, nu au nici un motiv sa se planga de modul in care imi desfasor munca..si totusi mi-au adus ca ma vor concedia incepand cu luna viitoare. Ceea ce mi s-a spus de catre Dl.Manager a fost ca "s-au plans clientii de tine si conducerea mi-a spus sa te concediez"
Ce e de facut? Nu cred ca e corect...si nici legal. Ce drepturi am?
era infricosator titlul 'somatie finala":)m-am linistit,multumesc mult..nu aveam somn.am lucrat 1an jumatate ca agent recuperari creante dar mi-am dat demisia inainte sa aflu mare lucru despre executarea silita :) multumesc inca o data
pana miercuri fac rost d toata suma<doar sa nu fie prea tarziu...
Am un credit d nevoi personale de 2000 ron,azi,vineri 11.11 am primit somatie de plata finala ,citez"in 48 ore trb achitat integral suma de 1800 ron" am mai putin pt ca am mai depus cat am reusit.intrebarea mea e:daca nu am posibilitatea sa achit mai devreme de 3 zile lucratoare,miercuri adica,ce se intampla? Va rog sunt foarte ingrijorata,astept raspuns...multumesc mult