avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Activitate PriponC

Activitate PriponC

Tatal meu a primit o amenda de 1000 de lei , in baza art. 3 pct.24 coroborat cu art. 4 al legii mai sus mentionate . Fratii mei mai mici au fost si sunt , agresati fizic si verbal de o fetita , care este mai mare decat ei cu 3-4 ani . Tatal meu s-a intalnit in 11.05 cu mama fetitei respective , au discutat despre conflictul dintre copii iar doamna a sunat la politie , apel in urma caruia tatal meu s-a aflat cu aceasta amenda.
Stiu ca el ar putea sa depuna o contestatie , in primul rand pt. ca dansa a sustinut ca tatal meu a si lovit-o si a agresat-o verbal dar nu are nici o dovada sau macar vre-un martor pt. a sustine cele afirmate. Urmatorul aspect care eu nu il inteleg este stabilirea amenzii. cuantumul este prevazut intre 200 si 1000 de lei , iar el a primit suma cea mai mare, tatal meu refuzand sa semneze procesul verbal din motiv ca nu este vinovat iar doamna este cunoscuta ca fiind o veritabila scandalagioaica a zonei.
dupa ce criterii se poate stabili suma , avand in vedere ca doamna respectiva nu are nici macar o dovada impotriva tatalui meu?
In ultimul rand m-ar interesa cum ar trebui sa arate plangerea impotriva procesului verbal .
Răspuns la discuția Teapa , dol ?
Va multumesc pt raspuns . dar ce sanse as avea sa castig in caz ca as intenta aceasta actiune ?
Discuție Teapa , dol ?
Acum 2 ani am cumparat o masina de la cineva care se ocupa cu masini stricate aduse de dincolo , le carpeste si le repara ieftin iar apoi le vinde..normal , asta am aflat ulterior. dupa ce am cumparat un autoturism de la el , mai multi prieteni care s-au dovedit a fi cunostinte comune mi-au spus ca masina achizitionata era accidentata in ultimul hal si se mirau cum a reusit sa o repare . Nu am bagat de seama , dar in timp probleme au inceput sa apara si acum tot la cateva luni am cate o problema cu masina , de obicei fac reparatii in val de 400 de euro la 4-5 luni , avand in vedere ca masina am luat`o cu aprox 7000 euro .
As sa intentez ceva actiune impotriva acestui individ? macar pentru dol .. sau orice altceva? Si daca as incerca ce sanse as avea de castig?
Fratele meu a suferit un accident rutier. el conducea automobilul iar in masina cu el se afla si o fata minora care din cauza accidentului a suferit o fractura de clavicula . acum parintii fetei ii cer despagubiri materiale fratelui meu , destul de subtantiale avand in vedere ca fata se trateaza doar cu Nurofen . Parintii fetei il ameninta ca vor depune o plangere impotriva lui daca el nu ii va da fetei regular banii care acestia ii pretind . Ce s-ar putea face pt rezolvarea amiabila a acestei situatii si ce ar putea patii fratele meu daca parintii fetei si-ar duce la sfarsit amenintarile ?
Pentru recalcularea pensiilor militare este suficienta cartea de munca?
As dori sa stiu si eu cum sunt stabilite aceste sume si daca se poate depune o contestatie , in masura in care am platit toate taxele la timp si am si dovezile necesare . Va multumesc.