avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate gt_aura

Activitate gt_aura

Buna seara, acum 2-3 luni am fost anuntata ca postul pe care am fost incadrata va fi desfiintat odata cu revenirea mea din concediul crestere copil pana la varsta de 2 ani.In acest timp am reusit sa imi gasesc un alt loc de munca la care voi inncepe activitatea in ziua imediat urmatoare implinirii varstei de 2 ani a celei mici.Cu toate ca in prima faza angajatorul m-a informat ca voi fi concediata prin desfiintarea postului respectiv acum insista ca desfacerea contractului de munca sa se faca cu acordul partilor.As dori sa stiu daca in cazul unei concedieri de la noul loc de munca ( cel unde urmeaza sa incep activitatea) mai este valabil ajutorul de somaj tinand cont ca de la vechiul loc de munca(cel la care ar fi trebuit sa revin dupa term concediului) ar fi posibila o incetare a contractului cu acordul ambelor parti.Precizez ca activitatea la noul loc de munca o incep in aceeasi zi cu incetarea ctr de la firma la care ar fi trebuit sa revin.Va multumesc. Suna cam ciudat ca vorbesc de concediere asa devreme dar orice este posibil in zilele noaste....:(
Buna seara, revin cu o noua problema. Fetita mea pe data de 11 iulie implineste 2 ani ceea ce presupune si revenirea mea la serviciu din concediu crestere copil.Eu tocmai am fost anuntata ca postul pe care l-am ocupat v-a fi desfiintat ca urmare a "reorganizarii" . Care sunt drepturile mele in acest caz? Este adevarat ca in afara de perioada de preaviz de 20 de zile ar trebui sa beneficiez si de un salariu compensator? multumesc
Multumesc pt raspuns.Astazi am reusit sa obtin intradevar acel acord dupa multe insistente mai ramane sa astept si adeverinta.Este pacat ca trebuie sa rezolvam aceste probleme cu zeci de telefoane , cu amenintari si cu un ton mult mai ridicat.Dar vad ca asa lucrurile se rezolva mai repede.
Buna seara,
acum 3 zile am primit prin posta o sesizare cum ca apar la finante cu venituri in valoare de 7000 de ron realizate in perioada in care beneficiam de indemnizatie crestere copil.M -am prezentat la AJPS GALATI si mi-au spus ca sunt realizate din asigurari si ca trebuie sa prezint la ei o copie a contractului de reziliere si o adeverinta in care sa se prezinte defalcat pe fiecare luna a anului 2011 ce venituri s-au realizat din acele asigurari.Eu contract cu respectiva frma de asigurari am avut dar rezilierea s-a realizat incepand cu data de 1.09.2011 eu urmand sa beneficiez de indemnizatie din 19.09.2011. PROBLEMA este ca nu am copie a ctr de reziliere deoarece de reziliere s-a ocupat coordonatoarea mea iar firma de asig refuza sa-mi trimita o copie deoarece le au arhivate si e f greu de ajuns si cautat. Cat despre adeverinta am formulat o cerere prin care cer acest tip de adev cu venituri defalcate dar nici aceea nu apare.Ei insista ca ei nu pot elibera adev si nu-mi pot da copie a ctr de rezilere.Atat timp cat in baza lor de date figurez cu inchiderea ctr cu data de 1.09.2011 nu ar fi corect sa-mi elib o adev in care sa specifice acest lucru si ca in consecinta nu am aputut realiza astfel de venituri ?Cum sa procedez sa obtin aceste 2 lucruri?
Răspuns la discuția Plata alocatie nou nascut
multumesc pt raspuns....o zi buna
buna ziua.....am nascut in luna 11 iulie anul acesta si in cursul aceleeasi luni am depus dosarul pt alocatie(200 ron)....am primit in luna octombrie in cont doar 400 ron care consider ca ar fi locatia pe 2 luni....intrebare:luna iulie nu se plateste ?