avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate Elis91

Activitate Elis91

Buna ziua,
Suntem o firma (SRL) infiintata in 2019 care are ca si obiect de activitate vanzarea de unele si accesorii, in timpul starii de alerta si starii de urgenta nu am fost afectati in nici un fel, intrebarea este urmatoarea: dorim sa angajam un tanar in varsta de 23 de ani, proaspat absolvent, care nu si-a pierdut locul de munca pe perdioada mai sus mentionata (stare de urgenta si cea de alerta) dorim sa beneficiem de ajutorul din partea Guvernului, cea in care firmele sunt "sustinute" cu 50% din baza salariala, conform OUG 92/2020, am citit legea insa nu suntem siguri daca ne incadram in conditiile mai sus mentionate. (?) Il vrem in mod express pe acel tanar care isi va depune dosarul de somaj.
Multumim anticipat pentru raspunsuri.
Angajandu-l sau numindu-l administrator vom pierde acea indemnizatie de crestere a copilului.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua,
De curand mi-am infiintat un SRL si nu pot fi peste tot ca sa pot semna documente, deoarece am un bebe mic, de aceea doresc sa-l imputernicesc pe sotul meu sa se ocupe de firma (semnare documente etc.), mentionez ca sotul meu este in concediu crestere copil, as avea nevoie sa-mi spuneti daca pot semna un document prin care-l imputernicesc pe sotul meu sa se ocupe de firma fara a merge la un notariat, ce fel de documente poate semna si daca ii afecteaza CCC sotului meu.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Sfaturi pentru magazin
Multumesc frumos pentru raspuns!
Buna seara,
Sunt la inceput de drum si de aceea apelez la dumneavoastra, de curand mi-am infiintat un SRL si am nevoie sa-mi spuneti va rog ce mi-ar trebui pentru magazin cu unelte (scule) profesionale, adica de la casa de marcat, contabil etc.
Va multumesc si astept cu interes sfaturile dumneavoastra.
Răspuns la discuția falimentul societatilor
am primit de la anaf poprirea si eu si societatea la care lucrez poprire pe salarii si pe conturile mele curente dintre care unul de salariu si celelalte doua unde am rate la banca...
contestatie nu am facut doar ca am fost la anaf cand m-au chemat si am declarat in mare ce s-a intamplat..dar de atunci nu mai stiu nimic, nu am nici un act al firmei, nu stiu cine tine contabilitatea nimic..
Răspuns la discuția donatie autoturism
motivele imi apartin...daca achit amenda banii se duc automat pe poprire, pe care o am pe niste datorii pe care nu le-am facut eu si pana se finalizeaza tot nu am ce face ...dar vreau ca masina mea sa fie pe un alt nume si intreb daca se poate proceda intr-un fel..
buna ziua! se poate face act de donatie pe un autoturism care este pe numele meu dar am poprire pe conturi si am o amenda de circulatie neachitata. cum se procedeaza? masina mea vreau sa o inscriu pe un alt nume si vreau sa o fac cu act de donatie nu cu contract de vanzare cumparare. multumesc!
buna seara! am o poveste destul de lunga dar am sa fac un mic rezumat...sunt administrator intr-o firma din 2012 dar doar in acte...fostul sot, tatal fetitei mele este asociatul unic al firmei...el s-a ocupat de ea in tot acest timp...nu a platit catre stat ce trebuia platit s-au adunat datorii de 30000 de lei...am primit acum 3 luni poprire pe salariu si pe toate conturile mele...asociatul nu vrea sa colaboreze sa facem ceva sa o inchidem sa nu mai platesc pt ceva ce nu am facut...mi-a zis in iarna ca se va ocupa sa o inchida lucru pe care nu l-a facut apoi mi-a zis ca trebuie sa asteptam sa iasa legea falimentului ca sa o putem baga in faliment si sa se transfere datoriile catre societate nu catre mine ca persoana fizica pt ca momentan nu se poate....ce pot face? ce anume sa mai fac ca nu mai stiu...de copil nu se ocupa iar eu platesc 1/4 din salariul meu pentru datoriile lui...nu mai spun ca aveam doua carduri de cumparaturi la care nu mai pot plati ratele la ele din cauza popririi si primesc somatii de la banca...astept sfaturi..multumesc!
Multumesc mult pentru raspuns!