avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1882 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imputernicire legala sau autorizare pentru semnarea ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imputernicire legala sau autorizare pentru semnarea documentelor in numele unei anumite persoane fizice sau juridice

Buna ziua,
De curand mi-am infiintat un SRL si nu pot fi peste tot ca sa pot semna documente, deoarece am un bebe mic, de aceea doresc sa-l imputernicesc pe sotul meu sa se ocupe de firma (semnare documente etc.), mentionez ca sotul meu este in concediu crestere copil, as avea nevoie sa-mi spuneti daca pot semna un document prin care-l imputernicesc pe sotul meu sa se ocupe de firma fara a merge la un notariat, ce fel de documente poate semna si daca ii afecteaza CCC sotului meu.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Elis91 , utilizator 22:43, 5 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca il angajati in firma puteti sa-l delegati prin fisa de post sa semneze anumite documente (le nominalizati).
Imputernicirea se da in fata notarului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Il puteti numi administrator pe sotul dvs. Prin decizia de numire,ii puteti stabili si ce are voie sa faca.
Angajandu-l sau numindu-l administrator vom pierde acea indemnizatie de crestere a copilului.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare srl in timpul concediului de cresterea copilului DanaMaria16 DanaMaria16 Sunt in concediul de cresterea copilului si doresc sa deschid un SRL . Se poate? Pot fi si administrator? Pot avea activitate pe SRL fara sa imi pierd ... (vezi toată discuția)
Administrator firmă neremunerat busubianca busubianca Bună ziua, Am și eu o întrebare ? De curând am deschis un srl, al cărui unic asociat - administrator sunt eu. Pot să fac delegare de răspundere sau ... (vezi toată discuția)
Administrator neplatit pe perioada concediului de crestere a copilului vladndr vladndr Buna ziua, in prezent sunt administratorul(neplatit) unui SRL romanesc, cu aprox. 20 de angajati si actionariat 100% strain. In acelasi timp, sunt salariat ... (vezi toată discuția)