avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator neplatit pe perioada concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator neplatit pe perioada concediului de crestere a copilului

Buna ziua,

in prezent sunt administratorul(neplatit) unui SRL romanesc, cu aprox. 20 de angajati si actionariat 100% strain. In acelasi timp, sunt salariat in aceeasi firma pe postul de manager proiect informatic cu CIM.

Intrebarile sunt:
1. pot sa imi continui activitatile de administrator neplatit(semnare contracte clienti, furnizori, angajare si evaluare personal etc..) pe perioada(2 ani) in care o sa primesc indemnizatia de crestere copil?
2. pot face delegatii in strainatate la firma mama(bilete avion, hotel) in calitate de administrator (eventual fara diurna)?
3. firma are luat in chirie(leasing operational) un autoturism. Voi mai putea conduce/alimenta auto pe aceasta perioada(avand in vedere ca e inregistrat deductibil doar 50%, fara detalierea km)?

Multumesc anticipat pentru un raspuns concis.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:20, 6 Octombrie 2016
Puteti detine calitatea de administrator pe durata CCC fara a primi vreo remuneratie in acest sens.

3. firma are luat in chirie(leasing operational) un autoturism. Voi mai putea conduce/alimenta auto pe aceasta perioada(avand in vedere ca e inregistrat deductibil doar 50%, fara detalierea km)?


Situatia mentionata de dvs ar trebui sa fie prevazuta in actul de numire ca administrator la drepturile si obligatiile dvs., intrucat legea nu reglementeaza asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna interval interval Fiul meu lucreaza la o societate comerciala si face dese deplasari in tara. La fiecare decont trebuie sa depuna - chitanta de cazare - mi se pare normal - ... (vezi toată discuția)
Delegatie in strainatate, pe perioada lunga andiszek andiszek buna ziua, sper ca am nimerit bine sectiunea. daca nu, imi cer scuze. am o problema mai ciudata si atipica. sunt administrator, asociat si angajat la o ... (vezi toată discuția)
Diurna the_power_25xxxx the_power_25xxxx in perioada august 2011-- aprilie 2012 am lucrat sofer la o firma....In contract aveam 1050 lei salariu+ 31euro/zi diurna ( 910 euro/luna--lucram in ... (vezi toată discuția)