Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator neplatit pe perioada concediului de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator neplatit pe perioada concediului de crestere a copilului

Buna ziua,

in prezent sunt administratorul(neplatit) unui SRL romanesc, cu aprox. 20 de angajati si actionariat 100% strain. In acelasi timp, sunt salariat in aceeasi firma pe postul de manager proiect informatic cu CIM.

Intrebarile sunt:
1. pot sa imi continui activitatile de administrator neplatit(semnare contracte clienti, furnizori, angajare si evaluare personal etc..) pe perioada(2 ani) in care o sa primesc indemnizatia de crestere copil?
2. pot face delegatii in strainatate la firma mama(bilete avion, hotel) in calitate de administrator (eventual fara diurna)?
3. firma are luat in chirie(leasing operational) un autoturism. Voi mai putea conduce/alimenta auto pe aceasta perioada(avand in vedere ca e inregistrat deductibil doar 50%, fara detalierea km)?

Multumesc anticipat pentru un raspuns concis.
Puteti detine calitatea de administrator pe durata CCC fara a primi vreo remuneratie in acest sens.

3. firma are luat in chirie(leasing operational) un autoturism. Voi mai putea conduce/alimenta auto pe aceasta perioada(avand in vedere ca e inregistrat deductibil doar 50%, fara detalierea km)?

Situatia mentionata de dvs ar trebui sa fie prevazuta in actul de numire ca administrator la drepturile si obligatiile dvs., intrucat legea nu reglementeaza asa ceva.